Pirinç, Pamuk, Fındık ve Çay Yetiştirilen İklimlerin Özellikleri

PAMUK

Pamuk, alüvyal türü toprakları sever. Pamuğun yetişme aşamasında bol neme ihtiyaç duyulur. Olgunlaşma döneminde ise sıcaklık

Pamuk nerede ve nasıl yetişir

Pamuk nerede ve nasıl yetişir

ve kuraklık ister. Bu özellikleri yönüyle Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü alanlar, pamuğun yetiştirilmesi için en elverişli bölgelerdir.

Pamuk yetiştiriciliğinde ısı, güneş ışığı, dengeli yağış ve nem önemlidir. Ortalama yıllık sıcaklık 19 derece, yaz ayları sıcaklığının ise 25 derece olması gerekir. Ürün verdiği dönemde pamuğun tabandan sulanması gereklidir. Yaz dönemindeki yağışlar ürünün kalitesine olumsuz etki yaptığı için Karadeniz kıyılarında pamuk yetiştirilemez. İklim şartlarına en elverişli bölgelerimiz daha çok Akdeniz ve Ege bölgeleridir. Egenin kıyı bölgelerinde, Çukurova, Kahramanmaraş, Hatay ovalarında, GAP ile kısmen de Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki ovalarda pamuk yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ayrıca Bursa, Balıkesir, ve Çanakkale çevresinde de pamuk tarımı yapılmaktadır. Doğu Anadolu Bölgesinde de etrafı dağlarla çevrili rakımı yüksek ovalarda Elazığ, Iğdır gibi kentlerimizin bazı ilçelerinde de pamuk ekimi yapılmaktadır.

pirinç yetişticiliği nasıl olmalı

PİRİNÇ

Yetişme döneminde suya en fazla ihtiyaç duyan tahılların başında gelir. Akarsuların vadi tabanları düzlükleri, pirinç yetiştirilmesine en uygun alanlardır.

Pirincin yetişme döneminde nem ve sıcaklığa ihtiyaç duyulur. Pirinç yetiştiriciliğinde sulak alanlara ihtiyaç duyulduğu için akarsu boylarındaki alüvyal topraklar en uygun yerlerdir. Pirinç tarımında zeminin düz olması da önemlidir. Engebeli yerler, pirinç tarımına uygun değildir.

Ülkemizde Karadeniz, Marmara, Akdeniz, Ege ve GAP ile birlikte Güneydoğu Anadolu Bölgesi pirinç yetiştiriciliğinin yapıldığı önemli bölgelerdir.

findik yetiştiriciliği

Fındık Yetiştiricliği

FINDIK

Besin maddelerince zengin, humuslu topraklar fındık bitkisinin sevdiği türden topraklardır. Fındık, nemli iklime ihtiyaç duyar.

Karadeniz’in kıyı bölgeleri bu iklime en uygun yerlerdir.  Fındık yetiştiriciliğinde ortalama yıllık sıcaklığın 13-16 derece olması gerekir. Yıllık yağış ortalamasının da 700 mm.nin üzerinde olması gereklidir. Yıllık yağışların aylara dağılımı da önemlidir.

Ülkemizde uygun şartları taşıyan Karadeniz kıyılarında fındık yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Çay Yetiştiricliği

 

ÇAY

Suptropik iklim bitkisidir. Çay, organik madde bakımından zengin, ılımlı ortamı sever. Çayın yetiştirildiği bölgelerde sıcaklık, 0’ın altına düşmemelidir. Çay bitkisi yağışı sever, yıllık yağış ortalamasının 1200 mm.’nin altına düşmemesi gerekir. Bu yağışın da aylara göre dengeli dağılması önemlidir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir