Sonbaharda Kış İçin Hangi Hazırlıklar Yapılmalıdır?

Kış Geldi Peki Biz Hazır mıyız?

Sonbahar mevsiminin gelişi kış mevsiminin de habercisidir. Kış hazırlıkları şehir hayatına ve köy hayatına göre değişir. Şehirde yaşayanlar çoğunlukla doğalgazla ısındıkları için kombilerin bakımını yaptırırlar. Ayrıca çatı kiremitlerini onarmak, yazlık giysileri kaldırıp kışlık giysileri hazırlamak, halı kilim sermek vb. ev içi hazırlıklar yapılır.

sonbahar-ve-kis

Az da olsa büyükşehirlerde sobayla ısıtılan evlerde soba borularının, bacalarının temizliğini yaptırmak da kışa hazırlıkta yapılan uygulamalardır.

Anadolu’da ise kış hazırlıkları daha geniş ve farklı olabilmektedir. Anadolu kadınlarının kış için tarhana yapması, hamur işleri (erişte, yufka vb.) hazırlaması, turşu kurması, reçel, salça yapımı başlıca hazırlıklardandır.Yine hayvancılık yapan ailelerin hayvanların yem istifini yapmaları da kış ayları için alınan önlemlerdendir. Köy ve kasaba halkı genellikle soba ile ısındıkları için kışlık odun, kömür ihtiyaçlarını temin etmeleri, yine evlerinin çatı kiremitlerini onarmaları başlıca hazırlıklardandır.

Şehir hayatında da ev hanımları Anadolu’daki kış hazırlıklarına benzer uygulamalar da bulunurlar. Şehirde yaşayan kadınlar da reçel, tarhana, turşu hazırlamak gibi etkinlikler de bulunurlar.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir