Çevre Kirliliği Nedenleri ve Sonuçları

cevre-kirliligiTabiat (Su, hava, toprak), canlıların yaşamını sürdürdükleri fiziksel çevre olarak değerlendirilmektedir. İnsan, hayvan ve bitkiler ise tabiat’ ın içerisindeki biyolojik çevre olarak değerlendirilmektedir. Üretimde ve tüketimde insanların bilinçsizce ya da duyarsızca hava, toprak ve su gibi tüm canlıların yaşam kaynağına verdiği zararlar çevre kirliliğinin başlıca nedenidir. İnsanın, yaşamını kolaylaştıran birtakım teknolojik gelişmelerle birlikte bilinçli ya da bilinçsizce su, hava ve toprağa, diğer canlıların yaşama alanlarına zarar vermesiyle “çevre kirliliği” oluşur.

İnsanların özellikle büyük sanayi kentlerinde, yerleşim yerlerinde doğal yaşam kaynaklarına zarar verdiği bilinmektedir. Kimyasal madde atıklarının ozon tabakasına zarar vermesi güneş ışınlarının zararlı maddelerden (radyasyon vb.) süzülmeden yer küreye ulaşmasına neden olmakta bu da canlıların yaşam alanlarına zarar vermektedir.

Denize dökülen kimyasal madde atıkları, tarımda kullanılan bazı kimyasal maddeler, sanayide kullanılan ve çevreye doğrudan ya da dolaylı zararlı bazı maddeler, doğada telafisi imkansız hasara yol açmaktadır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir