Hz.Muhammed, insanları İslam’a çağrıya neden en yakın çevresinden başladı?

islama-cagriHira Mağarası’ ndaki ilk vahiyden sonra peygamberimize bir müddet vahiy gelmemiştir. Yine Hira Mağarası’ ndan döndüğü bir gün vahiy meleği Cebrail ona tekrar görünmüş. Bunun üzerine Hz.Muhammed (SAV), heyecan içerisinde evine dönünce bir örtüye bürünerek uzanmıştır. Bu sırada Cebrâil tekrar peygambere göründü ve Ona Müddessir Suresi’ nin ilk âyetleri olan;

“Ey örtüsüne bürünüp sarınan! Kalk ve (insanları) uyar! Rabbinin adını yücelt! Elbiseni temiz tut! Kötü şeyleri terk et! Yaptığın  iyiliği çok görüp başa kakma! Rabbinin rızasına ermek için sabret!” âyetlerini okudu.

Bu âyetler, Hz.Muhammed’e (SAV) insanları uyarmak üzere Allah tarafından elçi olarak gönderildiğinin işaretiydi. Bunun üzerine Hz.Muhammed (SAV) insanları uyarmak, onları hak dine davet etmek üzere harekete geçti. Öncelikle güvendiği yakınlarını uyarmak istedi. Çünkü onlara güveniyor, yakınlarının da kendisini bu konuda desteklemesini, yanında olmasını istiyordu. Ayrıca en yakınlarının kendisine inanması da çevresindekilerin inanmasını da buna göre kolaylaştıracak, buna göre güven kazanacaktı.

Ona ilk inananlar; eşi Hz. Hatice, yakın dostu Hz.Ebubekir, amcasının oğlu Hz.Ali ve azat ettiği kölesi Hz. Zeyd olmuştur. Daha sonra Arap toplumu içerisinde Müslümanlık hızlı bir şekilde yayılmaya başlamıştr.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir