Küresel Isınma ve Sonuçları

Sera etkisi yaratan karbondioksit gibi gazlar, deniz ve karaların standartların üzerinde ısınmasına yol açar. Genel olarak bu durum, “küresel ısınma” olarak adlandırılır. Atmosfer tabakasındaki gazlar ve su buharı doğal bir sera etkisi oluşturur ve böylelikle dünyanın ısısını dengeler. Güneşten gelen ışınlar ve fazla ısının bir kısmı yerküreye ulaşır ve dünyayı ısıtır. Atmosfer tabakası, zararlı türden ışınları ve fazla ısıyı ise yansıtarak yerküreye ulaşımını engeller. Atmosferdeki bu sera gazları dünyanın ısı dengesini korur. Sera etkisi dünyanın doğal dendesi için normal bir durumdur. Ancak sera etkisini artıracak türden gazların salınımı, sera etkisini artırır; bu da küresel ısınmaya neden olur.

Sera etkisine neden olan gazlar şunlardır :

  • Karbondioksit %10-26 , Metan % 4-9 , Ozon % 3-7 ,
  • Su buharı % 35-70.

Atmosfere yayılan bu zehirli gazlar nasıl oluşmaktadır ?

Kömür, Petrol gibi yakıtların yanmasıyla atmosfere metan, azot ve karbondioksit gibi zararlı gazlar ulaşır. Bu gazlar da atmosfer tabakasında bulunan sera gazlarının artmasına yol açar. Bilim insanlarının araştırmaları özellikle son yirmi yılda dünya sıcaklığın 0,25 – 0,4 derece arttığını göstermektedir. Buz kütlelerinin yoğun olduğu bölgelerde en küçük ısı farklarının bu kütleleri erimeye harekete geçirecek olması, büyük sel baskınlarını oluşturacak, deniz sularının yükselmesiyle özellikle deniz seviyesine yakın yerleşim yerlerini tehdit eder boyuta ulaşacaktır.

Küresel Isınmanın Sonuçları

kuresel-isinma-etkileriKutup bölgelerindeki büyük buz kütlelerinin erimeye başlamasıyla birlikte kıyı bölgelerinin sular altında kalma tehlikesi oluşacaktır. Sıcakların artması, iklim değişikliklerini de beraberinde getirecek bu da birçok bölgede kuraklığa yol açacaktır. Ayrıca yine iklim değişiklikleri ve eriyen buzullar sebebiyle kasırgalar, sel baskınları, yağış dengesizliği de yaşam koşullarını zorlaştıracaktır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir