İstiklal Marşının Kabulü ve Türk Bayrağının Önemi

İstiklal Marşı’ nın Kabulü

Kurtuluş Savaşı’nın yapıldığı yıllarda cephede bulunan askerlerimize moral verecek, onların millî duygularını harekete geçirecek bir marş yazılması düşüncesi Millet Meclisince görüşüldü. Sonunda bir millî marş yazılması için para ödüllü bir yarışma düzenlenmesine karar verildi. Millî Eğitim Bakanlığının 1921 yılında düzenlediği bu yarışmaya 724 şiir gönderildi.

Büyük Millet Meclisi’nin seçtiği yedi şiir finale kaldı. Dönemin Millî Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver, Mehmet Âkif Ersoy’un da bir şiir yazmasını arzu ediyordu. Onun bu isteğine Mehmet Âkif, ortada bir para ödülü olduğu için yanaşmadı. Hamdullah Suphi Bey’in şahsi ricası üzerine Mehmet Âkif, ödülsüz olması şartıyla şiiri yazmaya başladı.

Mehmet Âkif’in 20 Şubat 1921’de tamamladığı ve “Kahraman Türk Ordusuna” ithaf ettiği şiiri finale kalan yedi şiirle birlikte Mehmet Âkif Ersoy’un yazdığı “İstiklâl Marşı” da Büyük Millet Meclisi’nde okundu.

Çok beğenilen Mehmet Âkif’in şiiri, milletvekillerinin alkışlarıyla 12 Mart 1921 tarihinde Türk Milletinin millî marşı olarak kabul edilmiştir.

mehmet-akif-ersoy

Türk Bayrağının Türk Milleti İçin Önemi

Her milletin bayrağı o milletin bağımsızlığının, onurunun sembolüdür. Türk bayrağı da bu milletin değeri, egemenliğinin bir göstergesidir. Bayrağımızın üzerindeki kırmızı (al) renk, bağımsızlık uğrunda dökülen şehitlerimizin kanını simgeler ve bu yönüyle kutsaldır. Bayrak üzerindeki hilâl, islâm birliğini temsil eden bir semboldür. Yıldız da bu milleti, Türk milletini temsil eder. Türk milleti tarihi boyunca çok devlet kurmuş, kurduğu her devletin de bağımsızlığını simgeleyen bir bayrağı olmuştur. Bağımsızlık Savaşını zaferle sonuçlandırıp Türkiye Cumhuriyetini kurduğumuzda da bu bayrak Türk milleti için Millî birlik beraberliğin, egemenliğin simgesi olmuştur.

Türk milleti için kutsal bir değeri olan bayrağımızın şehitlerimizin cenazelerinin üzerine örtülmesi; düğünlerde ve çeşitli anma törenlerinde baş tacı edilmesi, Türk milletinin gönlünde nasıl bir yere sahip olduğunu da göstergesidir.

Resmi törenlerin yanında resmi olarak kutlanan bayramlarda da evlerimize astığımız bayrak, birlik-beraberliğimizin bir sonucudur. Uluslar arası spor yarışmalarında bayrağımızın var olması bize ayrı bir heyecan ve varlık hissi vermekte, haklı olarak bundan gurur duymaktayız.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir