Sivil Savunma Günü ve Önemi

sivil-savunmaSavaşlarda ve doğal afetlerde halkın can ve mal emniyetini sağlamaya, bu kayıpları en aza indirebilme amacını taşıyan örgütlere Sivil Savunma örgütleri adı verilir. 2.Dünya Savaşı sonrasında sadece askerler değil, milyonlarca halk da savunmasız kalarak bu savaş sırasında can vermiş, şehirler harap olmuştur.

Ülkemizde ilk olarak 1931 yılında sivil halkın korunmasına yönelik önlemler alınmıştır. Daha sonra 28 Şubat 1959 tarihinde Sivil Savunma yasası yürürlüğe girmiştir ve İçişleri Bakanlığına bağlı olarak çalışacak olan Sivil Savunma Genel Müdürlüğü kurulmuştur.

Ülkemizde Sivil Savunmanın görevleri; savaş dışında deprem, sel vb. doğal afet durumlarında gerekli ekipmanları sağlamak, bu ekipmanları kullanabilecek personeli yetiştirmek, ilk yardım konularında gereken eğitimi vermek, seferberlik durumunda halka gereken hizmeti sağlamak sayılabilir.

Ülkemizde 28 Şubat günü, Sivil Savunma Günü olarak kutlanmaktadır. Türkiye’de 17 yaşından 60 yaşına kadar her erkek ile 20 yaşından 50 yaşına kadar her kadın yasalar gereği Sivil Savunma Mükellefiyetindedir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir