Yeşilay Haftası Nedir ve Ne Zamandır?

yesil-ay-kurulusuYeşilay Kurumu; halkı sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerin tüketiminin zararları konusunda bilgilendiren onları bağımlılıktan kurtarma adına faaliyetlerde bulunan bir kurumdur. İlk olarak 5 Mart 1920 tarihinde “Hilâl-i Ahdâr” adıyla kurulan dernek, günümüzde Yeşilay adını almıştır.

Ülkemizde 1-7 Mart tarihleri “Yeşilay Haftası” olarak düzenlenir. Yeşilay Kurumunun amacı; insanların sağlığını tehdit eden zararlı alışkanlıkların tüketimini ortadan kaldırmaktır. Çağımızda özellikle gençler için keyif veren zararlı maddelerin kullanımı artmakta, gençler bunları kullanmaya özendirilmektedir. Her ne kadar yasal birtakım düzenlemeler de yapılsa gençleri bu kötü alışkanlıklardan korumanın en önemli yolu, onları bu alışkanlıklara iten sebepleri ortadan kaldırmak ve gençleri bilinçlendirmektir.

Yeşilay Derneğine gönüllü olarak üye olmak mümkündür. Üye olarak da başta kendimiz olmak üzere çevremizdekileri de bu zararlı alışkanlıklardan kurtarmak adına faaliyetlerde bulunabilir; sağlıklı, huzurlu bir toplum için katkıda bulunabiliriz.

Bağımlılık yapan bu zararlı alışkanlıkların insan sağlığını tehdit etmesinin yanında bir başka zararı da ekonomiye verdiği zarardır. Sigara, alkol gibi maddelerin tüketimine harcanan paralar yılda milyonlarca lirayı geçmektedir. Özellikle gençlerin bu zararlı alışkanlıklardan kurtarılması; hem birey hem de toplum ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.

Sivil Savunma; savaşta ve afetlerde halkın can ve mal kaybını en aza indirme amacını taşıyan, savaş zamanı her türlü savunma faaliyetleri konularını kapsayan, silahsız, koruyucu, kurtarıcı önlem ve faaliyetler bütünüdür.

Ülkemizde sivil halkın korunmasına yönelik yapılan çalışmalar 1928 yılına dayanmaktadır. İkinci dünya savaşında sonra, sivillerin uğradığı zarar ve tahribat dikkate alınarak, 1959 yılında çıkarılan ve günümüzde de geçerli olan ‘Sivil Savunma Yasası‘ gerçekleştirilmiştir. Ve her yıl 28 Şubat günü de Sivil Savunma Günü olarak kutlanmaktadır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir