Aşık Veysel’ in Kısaca Hayatı

Âşık Veysel’ in Hayatı

asik-veysel-hayatiÂşık Tarzı Halk şiiri geleneğinin son büyük temsilcilerindendir. Veysel Şatıroğlu, 1894’te Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya gelmiştir. 7 yaşında çiçek hastalığı nedeniyle sol gözünü kaybeder. Az gören sağ gözü de inek sağımı sırasında bir kaza sonucu babasının elindeki değneğin gözüne çarpmasıyla kör olur.

Babası Karaca Ahmet, annesi Gülizar Hatun’dur. Babası, küçük Veysel’i içindeki karanlık dünyadan sıyırıp oyalanabilmesi için bağlama çalmaya alıştırır. Köylüleri olan Molla Hüseyin, Çamşıhlı Ali Ağa’dan bağlama dersleri alır. Ünlü halk şairleri Karacaoğlan, Pis Sultan Abdal, Yunus Emre, Emrah, Dertli, Ruhsati gibi sanatçıların şiirlerini çalıp söyler. 25 yaşında evlendirilir. İki yıl sonra kısa aralıklarla annesini ve babasını kaybeder. Daha sonra da eşinin kendisini terk etmesiyle çaresizliğe ve üzüntüye düşer. 1921 yılında ikinci evliliğini yapar ve ikisi erkek altı çocuğu olur.

1933 yılında ilk kez köyünden ayrılan Âşık Veysel, Sivas Âşıklar Bayramı’na katılır. Cumhuriyet’in onuncu yıldönümünde A. Kutsi Tecer’in yönlendirmesiyle bütün halk ozanları Gazi Mustafa Kemal üzerine şiirler düzmüşler. Veysel’in “Türkiyenin İhyası Hazreti Gazi” dizesiyle başlayan şiiri dikkat çeker. Hakimiyet-i Milliye’de Veysel’in şiiri yayımlanır. Bundan sonra da bu destan özellikli şiir bütün yurdu dolaşır, dolaştığı yerlerde çalınıp söylenir.

Köy Enstitüleri’nin kurulmasından sonra Ahmet Kutsi TECER’in de desteğiyle Arifiye, Hasanoğlan, Çifteler, Kastamonu, Yıldızeli ve Akpınar Köy Enstitülerinde bağlama öğretmenliği yapar.

Şiirlerinde toprak sevgisi, inan sevgisi, birlik ve beraberlik gibi temalarla kendine özgü bir üslup geliştirir. 1965 yılında TBMM özel bir kanunla Âşık Veysel’e, “Anadilimize ve milli birliğimize yaptığı hizmetlerden ötürü” 500 lira aylık bağlanmıştır.
21 Mart 1973 günü, doğduğu köy olan Sivrialan’da, şimdi adına müze olarak düzenlenen evde vefat etmiştir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir