Engelli Vatandaşlarımızın Karşısında Nelere Dikkat Etmeliyiz

engelliye_taksi_engeliDoğuştan ya da sonradan yaşanılan sakatlık ve hastalık gibi durumlarla insanların zihinsel, bedensel birtakım engellerle yaşamını sürdürmesi  böyle insanlarımızı “engelli” olarak  nitelememize yol açmaktadır.  1990 nüfus sayımı verilerine göre ülkemizdeki engelli vatandaşlarımızın oranı %14’tür.  Ayrıca her insan bir engelli adayıdır. Günümüzde engelli insanlarımız için yapılan çalışmalar eskiye göre gelişme gösterse de bu oranın yüksek oluşu düşünülürse yine de tatmin edici olmamaktadır.

Engelli insanlarımızın kaderlerine terk edilmeleri, onların sorunlarıyla sadece ailelerin baş etmelerinin beklenmesi kamu vicdanına uygun düşmemektedir. Devlet kuruluşlarının son zamanlarda engelli insanlarımızı toplum yaşamına kazandırmak adına aldığı kararlar toplumda bilinçleşme yolunda önemlidir. Engelli insanların mecliste temsil edilmesi, yapılan inşaatlarda, toplu taşıma araçlarında engellilere kolaylıklar sağlayan kolaylıkların düşünülmesi ve uygulanması, kamu kuruluşlarında ve özel kuruluşlarda engellilerin istihdam edilmesi başlıca uygulamalardandır.

Engelli insanların toplum hayatında aktif rol oynayabilmesi, kendilerinin de toplumda söz sahibi olduğunun bilinciyle yaşama tutunmaları sonucunu çıkartacaktır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir