Minyatür Nedir ve Minyatür Sanatının Tarihçesi

minyaturMinyatür, kendine has özellikleri olan bir resim sanatıdır. Kaynağı tam olarak bilinmemekle birlikte eski Mısır uygarlıklarında yapılan minyatürlerin ilk örnekleri olduğu sonucuna varılmaktadır.

Çin, Bizans, İran uygarlıklarında da minyatür örneklerine rastlanmaktadır. Uygur Türklerinde de duvar resimleri minyatür türüne örnek gösterilebilir. Türklerde İslam kültürünün etkisiyle hat, tezhip, ebru gibi sanatların yanında Minyatür sanatı da gelişme göstermiştir. Türk minyatür sanatı, en verimli dönemini 16. ve 17. yüzyıllarda göstermiştir.

Minyatür kelimesinin, Latince “miniare” kelimesinden türetilmiş olduğu ve daha sonra İtalyancaya “miniatura”, Fransızcaya “miniature” biçiminde geçip zamanla Türkçeye de bu dillerden “minyatür” şeklinde dönüştüğü düşünülmektedir. Osmanlılarda ise bu sanata  Tasvir, Nakış; bu sanatı yapanlara da Musavvir, Nakkaş gibi isimler verilirdi.

Minyatür sanatında işlenen kağıtlar, yumurtalı ya da aharlı kağıtlardır. Kullanılan fırçalar ise çok ince tüylerden oluşmaktadır. Kedi yavrularının “gıdı” tüylerinden bu yumuşak ve ince tüylü fırçalar elde edilir. Boya malzemesi olarak kök boyalar, türlü bitkiler tercih edilir; boyada altın ve gümüşe de yer verilirdi.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir