Trafik Haftası ve Önemleri

Ülkemizde 1-7 Mayıs Haftası Trafik Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu hafta içerisinde çeşitli kurumlarda, okullarda trafik kurallarıyla ilgili seminerler verilir.

Her geçen gün trafiğe katılan araç sayısı artmakta buna bağlı olarak da trafik sorunları da çoğalmaktadır. Genel olarak sürücülerin trafik kurallarına aykırı davranması sonucu her yıl artan bir oranla kazalar artmakta; can kaybı, ağır yaralanmalar, sakatlıklar ve mal kaybı yaşanmaktadır.

trafik-haftasi

Trafik kuralları, yılların deneyiminden sonra ortaya çıkarılmış kurallardır. Bu kurallara uymak herkes için bir zorunluluktur. Trafik lambaları, uyarıcı trafik levhaları trafiği yaya ve taşıtlar için kolaylaştıran trafik düzenlemeleridir.

Bu işaretlere yaya ve araç sürücülerinin uyması trafiği bir kargaşaya dönüşmekten kurtarır. Can ve mal kaybının önüne geçilmesinin yanında büyük şehirlerde zaman kaybının da önüne geçilmiş olur.

Özellikle şehirlerarası yollarda aşırı hız, alkollü araç kullanmak da trafik kurallarını çiğnenmesine neden olan davranışlardır. Trafik kuralları konusunda tüm toplumun bilinçlenmesi, bireylerin ve toplumun yararınadır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir