Çocuklarda Süt Dişler Hangileridir

SÜT DİŞLERİ HANGİLERİDİR ?

Çocuğun doğumunu takip eden 6.aydan itibaren çıkmaya başlayıp 30-36.aylarda çıkması tamamlanan dişler, “süt dişleri” olarak tanımlanır. Süt dişlerinin çıkması tamamlanmış bir çocuğun üst çenede 10, alt çenede 10 olmak üzere toplam 20 süt dişi bulunur.

Çocuğun 6.ayında ilk olarak alt çenede iki ön diş çıkar. 15.aya kadar alt ve üst çenedeki diğer ön süt dişleri çıkar. 15.ay sonunda 8 tane süt dişi çıkmış olur. 15. Ve 24. Aylar arasında da azı dişleri , 30.ay sonunda da tüm süt dişleri çıkmış olur.

SÜT DİŞLERİ NE ZAMAN DÜŞER ?

7 yaşından itibaren çocuğun süt dişleri alt çeneden başlayarak dökülüp yerini kalıcı dişlere bırakır. Bu süreç 12 yaşına kadar sürer.

SÜT DİŞLERİNİN ÇIKMASINDA BEBEKLERİN YAŞADIKLARI SORUNLAR

Bazı çocukların süt dişlerinin çıkma evresinde huzursuzluk, ateş, iştah kaybı, diş etlerini kaşıma isteği gibi durumlar yaşanabilir. Bu durumlarda eczanelerden temin edilebilecek diş çıkarma halkası kaşınma isteğini giderecektir.

SÜT DİŞLERİNDE GÖRÜLEN ÇÜRÜKLERİN TEDAVİSİ

Süt dişleri de zamanla çürür. Bu dişlerin yerini alacak kalıcı dişlerin çıkacağı döneme kadar ağızda kalması önemlidir. Tedavisi mümkün olan çürük süt dişleri tedavi edilmeli, tedavisi zor olan  ve iltihaplı dişler ise çekilerek yer tutucu ile boşluğun kapanmaması sağlanmalıdır. Ağızda çürük bir süt dişinin bulunması, çocuğun enfeksiyon kapmasına neden olabilir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir