Nasıl Ders Çalışmalı

Nasıl Ders Çalışmalı ?

ders-calismaÇocukların ders çalışma konusu anne babaların en çok zorlandığı durumların başında gelir. İlköğretime başlangıç döneminde hemen her çocuk huzursuzluk çıkarabilir. Zamanla okula ve arkadaşlarına, öğretmenine alışan çocukta bu huzursuzluklar ortadan kalkar. Okul sonrası ise evde ders çalışmak, kimi çocuklar için eğlenceli kimileri için de sıkıntı verici olabilir.

Böyle durumlarda anne babaların tavrı ne olmalıdır ? Çocuğu ders çalışmaya alıştırmak için nasıl bir yol izlenmelidir ?

Öncelikle çocuğun ders çalışmak için en elverişli zamanı hangisidir, bunun cevabını bulmak işimizi kolaylaştırır. Anne babanın yardımıyla çocuk, kendisinin de aktif olacağı bir ders çalışma programı hazırlamalıdır.

Okul rehberlik servisi, öğrenciler için ders çalışma programları hazırlarlar. Rehber öğretmenlerin önerdiği çalışma programına uymak, çalışma alışkanlığımızı kazanmamızda önemli olacaktır.

  • Öğrencinin ders çalışma saatinde çalıştığı ortamın ısı, ışık açısından yeterli olması, gürültüsüz, temiz bir ortam olması önemlidir.
  • Öğrencinin dikkatini dağıtacak açık bir TV, kapıların açılıp kapanması gibi durumlar konsantrasyonu olumsuz anlamda etkiler.
  • Belli bir programa göre çalışmak, arada dinlenme süreleri bırakmak, çalışmanın sıkıntısız sürdürülebilmesi için önemlidir.

Tüm şartların sağlandığını düşündüğümüz zamanlarda bile, ders çalışma alışkanlıkları kazandırmak için bir uzmandan destek almak önemli ve gerekli bir başlangıçtır.

3 Yorum
  1. 23 Eylül 2014
  2. 10 Nisan 2016
  3. 22 Nisan 2016

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir