Sınav İçin Doğru Stratejiyi Belirleme

sinavlarda-basarili-olmak
Sınavlara hazırlık dönemlerinde olduğu kadar sınav günü ve sınav amacını belirlemekte başarıyı belirleyen unsurlar arasındadır. Her öğrenci ve ebevyn gerek kendi gerekse uzman desteği ile birlikte kendine ait olan hedefleri ve rotayı en başından doğru bir şekilde belirleyebilmeli.

İşte sınava hazırlanma sürecinin olmassa olmazları;

 

 

Sınav Stratejinizi belirleme
Sınavda kendimize göre bir strateji belirleyebiliriz. Hangi bölümle başlayacağımızı, hangi testi çözmenin bize zaman kazandıracağını önceden belirlememiz sınavda işimizi kolaylaştıracaktır. Bu stratejiyi belirlemede, sınav öncesi hazırlık aşamasında yaptığımız çalışmalar, girdiğimiz deneme sınavları bize bir fikir verebilir.

Zihin dağınıklığının önüne geçin
Sınavda konsantrasyonumuzu sürekli kılmak zor olabilir. Ancak başarının temel şartlarından biri belki en önemlisi konsantrasyondur. Sınav sırasında zihninizin yorulduğunu, konsantrasyonunuzun kaybolduğunu hissettiğiniz anda birkaç dakika süreyle soru çözme işini bırakın. Arkanıza yaslanıp bir süre gözlerinizi kapatın ve derin nefesler alıp verin. Bu birkaç dakikalık dinlenme zaman kaybı değildir; sınav motivasyonunuzu artıracak önemli bir egzersizdir.

Şekerli gıdaları kullanma
Sınavdan önce beyin aktivitesini artıracak şekerli gıdaları tüketmemiz de yararlı uygulamalardan biridir. Bunun dışında sınav öncesinde sindirimi zor gıdalar alınmamalı, sıvı içecekleri aşırı kullanmaktan kaçınmalıyız.

Doğru tahmin
Soruları cevaplarken elediğiniz şıklardan geriye kalanlar içerisinde size en uygun gelen şıkkı tahmin edin. Araştırmalar, yapılan ilk tahminin ikincisinden daha isabetli olduğunu ortaya koymuştur.

Doğru şık olmadığından kesin emin olduğunuz şıkları eleyin
Kimi soruların cevap seçeneklerinde sorunun kesinlikle cevabı olamayacak şıklar da yer alabilir. Bu durumda bunları elemeniz, doğru cevabı bulmanızı kolaylaştıracak ve size zaman kazandıracaktır.

Soruların hepsi zor olacak beklentisi içinde olmayın
Bazı sorular, beklediğinizin aksine kolay olabilir. Bu durumda “bu soru bu kadar olmamalı !” gibi bir yargıda bulunmayın.

Art arda aynı şıkların doğru cevap olabilmesi
Bir testte arka arkaya aynı şıkkın doğru olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.  Örneğin, art arda üç şık “A” ya da “B” gelebilir. Ancak art arda dört şık gelmez. Bu durumda bu şıklardan biri yanlış olmalıdır.

Sınav günü erken kalkın
Sınavdan önceki gün rahat bir uyku almak, sınav günü erken kalkmak, sindirimi zor olmayan doyurucu bir kahvaltı yapmak da sınav başarımızı etkileyen önemli faktörlerdendir.

Eğer sınavda başarılı olmak isimli yazımızı okumadıysanız bu yazının hemen arkasından göz atmanızı öneririz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir