Sınavda Başarılı Olmak İçin Neler Yapmalı

Sınavlarda Başarılı Olmak İçin İp Uçları

sinavSınavlarda başarının ilk koşulu hazırlık aşamasında doğru bir yöntem belirlemek, eksiklikler noktasında düzenli bir çalışma programı yapmaktır. Birçok öğrenci eksikliklerini, doğru çalışma yöntemlerini bilmediklerini, sınav öncesinde “sınav kaygısı” yaşadıklarını, sınav esnasında aşırı heyecanlandıklarını belirtir. Tüm bu sorunların üstesinden gelmenin ilk yolu, sınavlara hazırlık aşamasında yapılacak birtakım tespitlerdir.

Bu hazırlık aşamasında öğrenci; “Neyi, ne kadar biliyorum ?”, “Çalışmaya nereden başlamalıyım ?”,  “Çalışmada nasıl bir yol izlemem gerekir ?” gibi zihnini kurcalayan sorulara cevap bulmalıdır. Bu sorulara uzman bir eğitimcinin yardımıyla tatmin edici cevaplar alabilmesi sınav öncesi aşamada planlı bir çalışmanın ilk aşamasıdır.

Gireceği sınavda söz konusu derslerle ilgili konu dağılımının bilinmesi, bu konularla ilgili ünitelere ayırarak bir çalışma programı hazırlanması, her ünite sonunda bunlara yönelik soruların çözülmesi yapılacak etkili bir çalışma yöntemidir. Her ünite sonunda yapılacak test sorusu çözme egzersizleri, konuların ne düzeyde öğrenildiğini belirleyecek, ayrıca öğrenci test soruları çözme yeteneğini de geliştirmiş olacaktır. Bu şekilde yapılacak bir çalışma, öğrencinin zihnini kurcalayan soruları da aza indirgeyecek, öğrencinin kendine güvenini de sağlayacaktır.

Sınav Sırasında Neler Yapılmalıdır

Hazırlık aşamasını iyi geçiren bir öğrenci gireceği deneme sınavlarıyla da sınav kaygısını ortadan kaldıracaktır. Bu şekilde bir hazırlık döneminden sonra girilecek sınavda öğrencinin zihninin birtakım sorulardan, kaygılardan uzak olması sınavdaki performansını belirleyecek önemli çalışmalardır.

Sınav sırasında soruları çözmeye başlayacağınız bölümü kısaca gözden geçirin

Cevaplamaya başlayacağınız derslerle ilgili soruların yer aldığı bölümü kısaca gözden geçirin. Bu bölümde kaç sorunun bulunduğu, hangi konuları kapsadığını bu tarama sırasında özetle belirleyebilirsiniz.

Zamanı doğru kullanın

  • Soruları çözmeye başladıktan sonra kesin cevabı bulduğunuza inandığınız soruya tekrar bakmak zaman kaybı doğurur.
  • Emin olmadığınız, birden fazla tercih arasında kaldığınız bu soruları boş bırakıp soru kitapçığına işaretleyerek bu sorulara tekrar dönüp bakabilirsiniz.
  • Sürekli saate bakmak, paniklememize yol açabilir; bunun yerine her bölümü bitirdikten sonra harcadığınız zamanı öğrenmek adına saate bakmak daha uygundur.
  • Soruları hızlı çözmeye çalışmak hata yapmamıza yol açabilir.
  • Bir soru üzerinde fazla vakit harcadığımızı fark ettiğimizde bir başka soruya geçmek mantıklı bir davranış olacaktır.
  • Sınavda zaman kadar, isabetli cevaplar vermek de önemlidir, bunu unutmayın.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir