Bisikletin Çocuklara Faydaları Nelerdir

Bisikletin Çocuklara Faydaları Nelerdir

Bisiklete binmek, çocuklar için hem bir eğlence hem de onların kendilerine güven kazanmasında önemli bir aktivitedir. Bisiklet gibi ilk başlarda kullanmakta zorlandığı bir aracı daha sonra rahatlıkla kullanabiliyor olmak, çocukta bir güven duygusu oluşturmaktadır.

Çocuk gelişim eğitim uzmanı Pelin AKARSU “Bisikler, tüm bedenin uyum içinde hareket etmesiyle kullanılabilen bir araçtır; bu da çocuğun denge, dikkat, olaya yoğunlaşma içinde olmasını sağlamaktadır.” bilgisini vermektedir.

Çocuğun bu aktivite sırasında dengede durabilmesi, pedal çevirmesi, bisikletiyle mesafe kat etmesi, ruh ve beden sağlığı için önemlidir.

cocukta-bisiklet

Bisiklet sürmek, enerjisi fazla olan çocukların bu enerjilerini boşaltabilecekleri en uygun aktivitelerin başında gelmektedir. Ayrıca Pelin AKARSU, bisikletin çocuğun beden sağlığı üzerine olumlu etkilerine de dikkat çekerek bisiklet kullanmanın kasları düzenli çalıştırdığını belirtmektedir. Akarsu, bisiklet süren çocukların aşırı kilo gibi bir problemleri olmadığını da belirtmektedir.

Bunun yanında bisiklet sürme esnasında çocuğun daha sık nefes alması, böylelikle bol oksijen alan çocuğun sağlıklı hücre gelişiminin de sağlandığı bilinmektedir.

Çocuklar için yararlı bir aktivite de olsa bisiklet kullanma sırasında yaşanabilecek kazalardan ötürü ilk başlarda bir ebeveynin yardımı gereklidir. Ayrıca trafiğe açık alanlarda çocukların bisiklet kullanmasının tehlikeleri konusunda çocukta bilinç oluşturulmalı ve bisikletlerin pedal, tekerlek, fren gibi parçalarının bakımı da ihmal edilmemelidir.

Son olarak bisiklet seçiminde çocuğun yaşı, boyu ve kilosu göz önünde bulundurulmalı ve en uygun bisiklet seçilmelidir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir