Atatürk’ün Ankara’ya gelişi

ataturk-ankaraya-gelisiHer yıl 27 Aralık günü Atatürk’ün Ankara’ya gelişi coşku ve heyecanla kutlanmaktadır. Birinci Dünya Savaşı’nın ardından bulunduğu grup ile birlikte yenik düşen Osmanlı Devleti’nin toprakları İtilaf Devletleri tarafından bir bir işgal edilmeye başladı. İtilaf Devletleri bu işgalleri Sevr Anlaşmasının hükümlerini öne sürerek haklı göstermekteydi. İstanbul , Urfa, Antep, Adana, Maraş ve Antalya’nın işgal edilmesinin ardından Yunanlılar da 15 Mayıs 1919’da İzmir’i işgal ettiler.

Bu duruma dur demek isteyen ve bunu ancak halkın milli iradesi ile başarabileceğini anlayan Mustafa Kemal Milli mücadeleyi başlatmak amacıyla 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. Burada birtakım çalışmalarda bulunan Mustafa Kemal ardından yer değiştirerek sırasıyla Amasya Genelgesi, Erzurum Kongresi ve Sivas Kongresi’ni gerçekleştirdi. Bu kongrelerde devletin kaderini belirleyecek olan çok önemli kararlar alınırken bunlardan en önemlisi her ilden bir delegenin seçilerek Ankara’ya gönderilmesiydi.

Milli iradeye bağlı bir devlet kurmak hedeflenmişken bu amaçla her ile telgraflar çekilerek bir delege belirlenmesi istendi. Seçilen delegeler 27 Aralık 1919’da Ankara’da toplandılar. Yer olarak Ankara’nın seçilme nedeni buranın pek çok açıdan güvenilir olmasıydı. Aynı zamanda Ankara pek çok şehre yakındı ve ulaşım olarak elverişli bir konumdaydı. 27 Aralık günü Mustafa Kemal ve seçilen delegeler Ankaralılar tarafından büyük bir coşku ile karşılandı. Bu büyük coşku ve sevgi gösterisi karşısında duygularına engel olamayan Mustafa Kemal içinde bulunan durumu ve yapılacak işleri anlatan bir konuşma yaptı.

Çalışmalar bugün müze olarak kullanılan Ziraat Mektebi’nde yapıldı. Altı ay boyunca milli mücadele bugün Meteoroloji işleri tarafından korunan Atatürk Odası’ndan yönetildi. Bu odada Türk milletinin makus kaderini değiştiren hayati kararlar alındı.

Günümüzde de 27 Aralık günü Atatürk’ün Ankara’ya gelişini anmak adına her yıl coşkulu törenler ile kutlanmaktadır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir