Dünya Kooperatifçilik Günü

dunyakoopgunu1Kooperatifler demokratik işletmelerdir ve bu işletmeler işbirliği ve yardımlaşma içerisinde varlıklarını sürdürmektedirler. Kooperatiflerin öncelikli amacı hiçbir zaman kar etmek olmamıştır. Aralarında sosyal, mesleki ya da herhangi biracıdan bağ bulunan insanlar ortak bir amaç doğrultusunda kooperatifleri hayata geçirmektedir. Kooperatif kuran kişiler sabit bir hedef uğrunda ürünlerini değerlendirirler ve elde ettikleri geliri paylaşarak bir hedef doğrultusunda harcarlar. Birliktelik, yardımlaşma gibi kavramların çok önemli olduğu günümüzde kooperatifler beraberlik ve paylaşımın en güzel örneklerindendir. Bu kuruluşlar dayanışma ruhunu en iyi şekilde ortaya koyar.

Bazen insan tek başına bir işin altından kalkamaz, bir mal edinemez ya da elindeki bir malı değerlendiremez. Ancak kooperatifler tüm bu işleri birliktelik ruhu ile gerçekleştirebilir. Zor olan işler yardımlaşma sayesinde kolaylaşmış olur. Kooperatiflerin en büyük amacı kar değil kendisine üye olanlara yarar sağlamaktır.

Kooperatifler üretim kooperatifleri, tüketim kooperatifler ve kredi kooperatifleri olmaz üzere üçe ayrılır. Kooperatifler ilk olarak 21 Aralık 1844’te İngiltere’de ortaya çıkmış bizde ise ilk örneği 1863 yılında “Memleket Sandığı” adıyla Mithat Paşa tarafından kurulmuştur.

Atatürk’ün açtığı ilk kooperatif ise 30 Haziran 1936’da Silifke’de açılmıştır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir