Bebeklerde ve Çocuklaraki Karın Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi

bebek1Bebeklerde ve küçük yaştaki çocuklarda görülen karın ağrısının çeşitli nedenleri olabilir. Çocuklarda çok görülen karın ağrısının nedenleri arasında; ishal, gaz, kabızlık, üşütme, bademciklerin iltihaplanması sonucu karındaki lenf bezlerinin şişmesi sayılabilir.

Bunun dışında çocukların yaşadığı stres, duygusal sıkıntılar da karın ağrısına sebep olabilir. Çocuklar kimi zaman da okula gitmeme düşüncesiyle de karın ağrısı numarası yapabilirler. Tüm bunların dışında apandisit ağrısı da karın ağrısı yapmaktadır.

APANDİSİTİN NEDEN OLDUĞU KARIN AĞRISI NASIL ANLAŞILIR ?

Apandisit, karın boşluğunun sağ alt yanında bulunur. Akut apandisitin neden olan ağrı, göbekten sağ alt yanına doğru yayılan bir ağrı şeklindedir. Bu durumda hafif ateş ve iştahsızlık, kusma gibi belirtiler de görülür. Acı sürekliyse ve sıklıkla karşılaşılan bir durum değilse doktora baş vurmak gereklidir.

KARIN AĞRISI ÇEKEN ÇOCUĞA YAPILACAK MÜDAHELELER

Özellikle karın ağrısını sıklıkla yaşamayan çocuğun durumu ciddiye alınmalı, apandisit ağrısı şüphesi varsa yatar konumda tıbbi bir sağlık kuruluşuna baş vurulmalıdır. Bu belirtinin görülmediği durumda sindirim zorluğu yaratmayacak su, ılık çay gibi içecekler verilebilir. Ağrıyan bölgeye ılık suyla dolu bir tedavi torbası ya da şişe konulabilir. Acıyı azaltmak adına aspirin vb. bir hafif ilaç da verilebilir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir