Çocuklar Tırnak Yeme Alışkanlığından Nasıl Kurtulur

Cocuklarda-Tirnak-Yeme-AliskanligiGenellikle çocuklarda kimi zaman da yetişkinlerde görülen bir davranıştır tırnak yemek. Çocukluk döneminde 3-4 yaşlarında bu alışkanlık baş gösterir. Aile bireylerinden birinin tırnak yeme alışkanlığında olması, çocuğun da bu davranışı örnek almasına zemin hazırlayabilir. Tırnak yeme, fazla kuralcı bir yapıdaki ailelerin çocuklarında aşırı baskı altında meydana gelebilmektedir.

Anne babanın ilgisizliği, diğer kardeşleriyle ya da çocuğun akranlarıyla kıyaslanması, korkuya neden olabilecek filmleri izlemesi, olumsuz bir davranışta bulunduğunda çocuğun tehdit edilmesi gibi durumlar çocuğun güvensizlik hissi duymasına yol açar. Tırnak yeme alışkanlığı da bir bakıma bu güvensizliğin, tedirginliğin dışa vurumudur.

Çocuğu Tırnak Yeme Alışkanlığından Kurtarmak İçin Neler Yapılabilir?

Çocuğun tırnak yemesi onun duygusal bir sorununun göstergesidir. Çocuğu korkutmak, azarlamaktan kaçınmak, başkalarıyla kıyaslamaktan kaçınmak gerekir. Çocuğu rahatlatacak sözler söylemek, başarısını takdir etmek, başarısız bir durumda ona moral verip çocuğu motive etmek yararlı olacaktır. Çocuğun özellikle okul hayatındaki başarı durumunun “acaba ailemin tavrı ne olacak?” düşüncesiyle endişelenmesine yol açacaktır. Çocuğa “Sen çocuğumuz olduğun için, bir birey olduğun için değerlisin ve önemlisin!” tavrını kullanmak, onu rahatlatacak, endişelenmesini ortadan kaldıracaktır.

Özellikle sınav dönemlerinde bu endişe en yüksek seviyeye çıkabilmektedir. Çocuğun, başkalarıyla kıyaslanabileceği korkusunu yaşamasının önüne geçmeliyiz. Hayatın sadece sınavdan, okul başarısından ibaret olmadığı mesajını onlara vermek, başarıyı yakalama adına ona destek olup planlı çalışmaya yönlendirmek sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.

Aile içi huzursuzluklar da çocuğu endişeye ve devamında bu alışkanlığa sürükleyebilir. Bunu önlemek için çocukların yanında yüksek sesle tartışmaktan, kavga etmekten kaçınmak gereklidir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir