Evde Çocukları Bekleyen Tehlikeler

cocuk1 Çocukların sağlıklarını tehdit eden bir çok risk evlerimizde bulunmakta. Yangın, düşme, çarpma, boğulma, zehirlenme, elektrik çarpması gibi bir çok kaza ev ortamında meydana gelmektedir.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, küçük çocukların yaralanmalarına, hatta ölümlerine yol açan olayların büyük bir bölümünün önlenebilir kazalara bağlı olduğu bilgisini paylaştı.

Acil Sağlık Hizmetleri’ne 112 Acil Sağlık koduyla yapılan başvuruların birçoğunun ev kazalarıyla ilgili olduğu bilgisi verildi.

Çocuk acil servisine yapılan başvuruların büyük bölümünün küçük bir bölümünü, düşmeye bağlı travmalar oluşturmakta. Merdivenler, pencereler çocuklar için bir risk oluşturmaktadır. Buna göre sokak kapılarını açık bırakmamak, mobilya ve yatakları pencere kenarında bulundurmamak, yürümeye yeni başlayan çocukları düşme tehlikesinden koruyacak uygulaması basit birkaç önlemin başında yer alır.

Çocukların boğulma riskiyle karşı karşıya kalmaması için de nefes borularına kaçması muhtemel kuruyemiş, şeker, oyuncakların küçük parçaları, düğme,toplu iğne, bozuk para vb. maddelerin çocuklardan uzak tutulması gerekmektedir.

Bıçak, maket bıçağı gibi kesici, delici aletlerin de

çocukların yaralanmalarında bir risk oluşturacağı dikkatten kaçırılmamalıdır.

İçi suyla dolu küvet, hatta su kovalarının bile çocukların boğulmalarına neden olduğu unutulmamalıdır.

Bebeklerin, küçük yaştaki çocukların uğradığı kazalardan önemli bir bölümünü de ev temizliğinde kullanılan kimyasal maddeleri içmek sonucu oluşturmaktadır. Zehirlenmeye, yanmaya yol açabilecek çamaşır suyu, tuz ruhu vb.temizlik maddelerinin, kendi kaplarında ve çocukların ulaşamayacağı yerlerde tutulması gereklidir.

Yine çocukların şeker zannedip yuttukları ilaçlar da en yaygın ev kazalarının başında gelmektedir. İlaçları çocukların erişemeyecekleri yüksek bir noktada bulundurmak, alışkanlık hâline getirilmelidir.

Elektrik çarpmasının önüne geçmek için prizlerin boş bırakılmaması, elektrikçilerde bulabileceğimiz prize takılabilecek plastik bir aparatla elektrik çarpmasının önüne geçebileceğimiz unutulmamalıdır. Ayrıca çalışır durumdaki elektrik ocakları, ütü, çamaşır makinesi, fırın vb. ev aletlerinin kullanımında da dikkatli olunmalıdır.

Sobayla ısıtılan evlerde, çocuklar yanar durumdaki sobanın bulunduğu odalarda uyumaya bırakılmamalıdır.  Soba – duman zehirlenmesinin

Önüne geçmek için soba borularının, bacaların düzenli olarak temizlenmesi gereklidir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir