Hiperaktif Çocuklara Nasıl Yaklaşmalı

hiperaktif-cocuklarHiperaktif çocuklar aileleri için de çocuklar için de bir stres kaynağıdır. Hiperaktif çocukların zorluklarıyla baş etmede anne babalar uzman hekimlerden, öğretmenlerden de destek almalıdır. Antalya Memorial Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Bölümü hekimlerinden Uz. Dr. Humen Can Elmi, anne babaların çocuklarını büyütürken yaptığı yanlış davranışlardan birinin de çocukları için en iyisini istemelerine dikkat çekiyor. Elmi, çocukların gelişim basamakları bulunduğunu belirterek, ebeveynlerin de bunlara uygun bir tavır alması gerektiğine dikkat çekiyor.

Bu gelişim basamaklarını bilmeden çocuğu cezalandırmanın ya da ödüllendirmenin yanlış olduğunu vurguluyor. Ayrıca ailelerin çocuklarıyla iletişimin sağlıklı olmamasının da çocukların ilerleyen dönemlerinde çeşitli kişilik bozukluklarına uğrayacağı açıklamasını yapıyor.

Hiperaktif çocuk ile disipline olmamış çocukların farkına varmak önemlidir. Hiperaktivite sorunu olan bir çocuk dikkat, konsantrasyon eksikliği yaşar. Uzman Psikolog İlknur Peder ise şu tavsiyelerde bulunmaktadır :

Hiperaktif çocukların aileleri, çocuklarına bu tanı konduğunda bunu kabullenmek istemez. Çünkü bu çocukların evdeki davranışları çok aktif olduklarını göstermez. Evde dikkatlerini bir noktada toplayacak televizyon izleme, bilgisayar vb. oyunları oynama onları hiperaktiviteden uzak tutar, pasifleştirir. Bu aktiviteler sırasında hiperaktivite tanısı konulmaz, çünkü bu aktiviteler sırasında dikkat süresi farklı olmaktadır.

Uzman Psikolog İlknur Peder, hiperaktif çocukların ebeveynlerine şu önerilerde bulunuyor :

  • Çocuklarınızın günlük aktivitelerinin planlanmasına dikkat edin.
  • Çocuğun uyuma zamanı, kalkma zamanı, yıkanma, beslenme, okula hazırlık, okula gidiş saatlerinin aynı olmasına dikkat edin.
  • Ebeveynler hiperaktif çocuklarının yaptıkları yanlış bir davranış karşısında kimi zaman sert tavırlar takınır, hatta onları dövmeye kalkar.
  • Bu yanlış tutumun yerine etkili disiplin cezaları uygulanmalıdır.
  • Çocukların fazla aktif oldukları anlarda anne babaların çocuğun dikkatini başka bir yere çekmeleri uygun bir davranış olur.
  • Çocuğun hiperaktif anları rahatsız edici boyutta olduğunda ebeveynlerin çocuğa sırtını dönerek davranışlarına kayıtsız kalınmalıdır.

Hiperaktiviteyi kaldıracak bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak hiperaktif çocuklara yardımcı olabileceğimiz noktalar vardır. Aile bireylerinin ortak tavırla hareket etmesi, uzman doktorlardan, öğretmenlerinden yardım alınması bunlardan sayılabilir.

Hiperaktivite, çocukluk döneminden sonra rahatsız edici bir durumdan çok bireyin sosyal hayatı için bir avantaja dönüşebilir. Çocukluk döneminde ailesinden, çevresinden, doktor ve öğretmenlerinden alacağı destekle bu dönemini olumlu geçirebilen bir birey, okul sonrası yaşamında kendine güvenen, sağlıklı kararlar alabilen, cesaretli bir kişiliğe sahip olabilirler.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir