Okul ve Arkadaş Çevresinin Çocuklar Üzerindeki Etkileri

arkadas1Çocuklarımızın arkadaş çevresi, yaşadığı ortam ve okuduğu okula göre şekillenmektedir. Çocuğun sosyal gelişiminin sağlıklı olabilmesi için doğru arkadaş seçimi oldukça önemlidir. Çünkü çocuklar, kendilerinden yaşça büyüklerle değil, yaşıtlarıyla birlikte olmaktan daha fazla mutlu olmaktadırlar.

Çocukların ergenlik dönemlerinde kişilik bulmaya başladıklarını göz önünde bulundurursak okul ve çevrede edinilen arkadaşlıkların önemi daha iyi ortaya çıkacaktır. Sadece ülkemizde değil, tüm dünya ülkelerinde hatta gelir düzeyi yüksek, gelişmiş ülkelerde bile çocukların gelişiminde çevre ve okul faktörü, uzmanların üzerine eğildikleri konuların başında yer almaktadır.

Kişiliğin şekillenmeye başladığı, ergenin kendisini bulma evresi olarak nitelendirilen dönemde ebeveynlere düşen görevler de bulunmaktadır. Çocuğun ruh sağlığı, psikolojisiyle ilgili gözlemlerimiz çok önemlidir. Gerektiğinde okul rehberlik servisi uzmanları ya da ergen dönemi psikolojisi uzmanı kişilerden alacağımız öneriler önemlidir. Bulunduğumuz çevre, toplumdaki zararlı olabilecek alışkanlıklar konusunda kayıtsız kalmamalı, yapılan uyarılara göre tedbir alınmalıdır.

Çocukların tavırlarında rahatsız edici bir farklılık gözlemlendiğinde, iştah kaybı, uyku bozukluğu gibi hallerde çocuğu endişelendirmeden, sıkmadan bu durum üzerine gitmeliyiz. Çocukları zararlı alışkanlıklar ve bunları kullanmanın olumsuz sonuçları üzerinde bilgilendirmek; arkadaş çevresini tanımaya çalışmak, düzenli aralıklarla öğretmenleriyle bir araya gelip bilgi alışverişinde bulunmak ebeveynlerin alacağı önlemler arasında sıralanabilir.

Çocuklar, kendilerini arkadaş ortamında daha rahat ve özgür hissederler. Okulda ve okul dışında edindikleri arkadaşlıklar çocuğun sağlıklı bir eğitim-öğretim hayatı sürmesini önemli ölçüde etkiler.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir