Kümelerin Günlük Hayatımızdaki Yeri ve Kullanım Alanları

kumelerÖncelikle küme nedir sorusunun cevabını incelemek doğru bir başlangıç olacaktır. Kesin olarak ifade edilebilen nesnelerin herhangibir şekilde toplanması ile ortaya çıkan gruba küme denir. Küme içerisinde bulunan her bir farklı nesne ise kümenin bir elemanıdır.

Kümelerin belirtilmesinde ayırt edici en belirgin özellik, kümeye ait olan elemanların üzerinde bir kesinlik olmasıdır. Örneğin; Bazı elmalar, kimi erkekler, bir kısım vb. betimlemeler bir küme oluşturmazlar. Çünkü kümelerde belirtildiği gibi kesin yargılar ve net çıkarımlar söz konusudur.

Kümelerin Günlük Hayatımızdaki Kullanım Alanlarına gelince; evlerimizde, okulda, sokakta ve kafamızın içerisinde olayların birer küme halinde bulunduğunu düşünebiliriz.

Eğer evde tabakları, çatalları, kaşıkları, bıçakları birer küme yaparak aynı gözlere yerleştirmessek aradığımız zaman daha geç bulmamıza, ulaşılamamasına sebep oluruz. Üniversitelerde bir dersi alan öğrenci; o dersin kümesinin bir elemanı olarak düşünülmesse diğer kümelerle(yani derslerle) sınav programlarının belirlenmesi olanaksız olur.

Kümeler, bulanık mantık yardımı ile birlikte hesaplanması zor veya klasik matematik ile hesaplanamayan işlemlere ait çıkarımlar gerçekleştirebilmek için sıkça kullanılır.

Kümelerin günlük hayatımızdaki yeri aslında baktığımız her yerdir. Bir karmaşıklığın içerisindeki düzen olarak düşünülebilirler.

 

4 Yorum
  1. 12 Nisan 2014
  2. 3 Haziran 2014
  3. 24 Temmuz 2015
  4. 29 Kasım 2015

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir