Android Nedir? Bileşenleri Nelerdir?

Android Nedir dersek;

Android; Google, Open Handset Alliance ve özgür yazılım topluluğunun birleşmesi ile geliştirilmeye başlanan taşınabilir cihazlar ve cep telefonları için oluşturulmuş linux tabanlı ve açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir. Android içerisinde derlenmiş olan Java kodunun çalıştırılabilmesi için Dalvik Sanal Makinası(JIT) kullanılır.

Open Handset Alliance, farklı donanım, yazılım ve telekom operatörlerini bir araya toplayarak mobil cihazlar için telif hakkı olmayan ortak bir işletim sistemi sistemi geliştirmeyi amaçlamıştır ve 5 Kasım 2007 tarihinde 34 farklı geliştirici firmayı bir araya toplayarak Android’ in kurulduğunu duyurmuştur.

Android, linux çekirdek katmanı üzerine kütüphaneler ve Api C dili ile yazılmıştır. Android uygulamaları ise Apache harmony üzerine kurulu Java kütüphanelerini kullanılarak yazılmıştır.

Java dilinin her yerde çalışabilme özelliği tercih edilirken, sadece Android cihazlarda çalışacak olan farklı kütüphaneler de eklenmiştir. Uygulamaların çalışması için Dalvik Sanal Makinesi (JIT) kullanır. Uygulama geliştirme ortamı Java diline çok yakın olduğu için, geniş bir geliştirici kitlesine kolay bir şekilde ulaşılması sağlanmıştır.

android-bilesenleri

Android’ in Bölümleri Nelerdir ?

Android işletim sistemi beş kısımdan oluşur.

Çekirdek: Linux kernelidir. Güvenlik, hafıza yönetimi, süreç yönetimi, ağ yığınları ve sürücü modellerini içerir.

Android Runtime: Sanal makinedir. Dalvik Sanal Makinesini de içerir. Android uygulamaları bu bölümde çalıştırılır.

Kütüphaneler: Veritabanı kütüphaneleri, web tarayıcı kütüphaneleri, grafik ve arayüz kütüphanelerini ve özel android kütüphanelerini içerir.

Uygulama Çatısı: Uygulama geliştiricilere geniş bir platform sunan kısımdır. Open Handset Alliance tarafından geliştirilen kütüphaneler bu bölümde bulunur.

Uygulama Katmanı: Doğrudan Java programlama dili ile geliştirilmiş uygulamaları içerir. Alt katmanların kaynaklarını kullanabilir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir