Çocuklarda Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür

yuksekates11Yüksek ateş vücut ısısının normalin üstüne çıkması durumudur. Her çocuğun normal vücut ısısı faklıdır. Bu durum çocuğun yaşına, hareket seviyesine, giysilerine ve sağlık durumuna göre değişiklik gösterir. Vücut ısısının en az olduğu zaman dilimi sabah saatleridir. Vücuttaki ısı akşam saatlerine doğru ve aktiviteden sonra artış gösterir, ateş ölçerken bu durumu da dikkate almak gerekmektedir.

Yüksek ateş olarak kabul edilen vücut ısısı, 38 derecenin üstündeki ölçümlerdir. Bu ölçüm yapılırken doktorunuza çocuğunuzun hangi bölgesinden ateş ölçtüğünüzü mutlaka söylemelisiniz.

          Yüksek ateş durumunda evde yapmanız gereken şeyleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Çocuğun üstündeki elbiselerin kalınlığı önemlidir. Çocuğunuzun üstüne kalın olmayan hafif ve ince giysiler giydiriniz
  •  Çocuğa mümkün olduğunca su ve meyve suyu gibi sıvı gıdalar vermeye çalışınız.
  • Çocuk çok hareket edip vücut ısısını daha da arttırmamalıdır.
  • Evinizde varsa ateş düşürücü şurup ve İlaçlar bu durumda kullanılabilir. Ancak çocuğa kesinlikle aspirin verilmemelidir. Aspirinin çocuklar üzerinde reye sendromu adında tehlikeli bir komplikasyona neden olduğu elde olan bulgular arasındadır.
  • Ateş hala yüksek seyrediyorsa çocuğun vücudunu ılık su ıslatılmış bir sünger ya da bezle silin. Bu iş için kesinlikle sirke ya da soğuk su kullanmayın. Çocuğa soğuk banyo yaptırmayın. Soğuk su ve duş çocuğun üşüyüp titremesine sebep olarak ateşi daha da yükseltecektir.

Bir Cevap Yazın