Gıda Zehirlenmesi Nedir? İlk Müdahale Nasıl Olmalı?

gidazehirlenmesiana1Gıda zehirlenmesi çok ciddi bir hastalıktır böyle bir durumda mutlaka bir hekime başvurmak gerekir. Ancak doktora gitmeden önce yapılması gereken birtakım şeyler de mevcuttur. Peki yediğiniz bir şeyden zehirlendiğinizi düşünüyorsanız ilk önce ne yapmalısınız? İşte cevabı:

  • Öncelikle zehirlenmeye sebep olan gıda belliyse ve ambalajında gıda zehirlenmesine karşı yapılması gerekenler yazıyorsa bu önergeyi uygulayın.
  • Gıda zehirlenmelerinin en önemli belirtisi ishal ve kusmadır. Hasta bu nedenle çok su kaybeder, yapılması gereken ilk şey bu suyun telafi edilmesidir. Bu açıdan gıda zehirlenmelerinde bol su tüketilmelidir. Bunun dışında hastanın yüksek tansiyon sorunu yoksa hastaya tuzlu ayran ya da mineralleri desteklemek için limonlu soda içirilebilir. Ancak hasta uykulu ya da bilinçsiz ise ağızdan herhangi bir şey verilmemesine dikkat edilmelidir.
  • Bir hekim kontrolünde olmadığı sürece eğer bir prospektüste de yazmıyorsa hasta kumaya zorlanmamalıdır. Ancak illa ki hastayı kusturmanız gerekiyorsa bunun için en uygun yöntem  Ipecac şurubu kullanmaktır. Ayrıca bir bardak sıcak suyun içine konulan bir çay kaşığı kuru hardal ve tuz da hastanın kusmasına yardımcı olabilir.
  • Hastayı kusturduktan sonra ona bir bardak su ve süt vermelisiniz.
  • Bu aşamada ishali engellemek için birtakım ilaçlar kullanılabilir ancak ishal enfeksiyon taşıyorsa ishalin kesilmesi iyi bir yöntem olmayacaktır.
  • Zehirli maddeler hastanın elbiselerine veya vücuduna bulaşmışsa elbiseleri çıkarın ve bu maddenin değdiği yerleri bol su ile yıkayın.
  • Hastayı vakit kaybetmeden bir hastaneye ulaştırın. Zehirlenmeye sebep olan maddeyi biliyorsanız onu da yanınızda götürmeyi ihmal etmeyin. Eğer neyden zehirlendiğini bilmiyorsanız ve hasta kusmuşsa bu kusmuktan biraz numune alarak hastaneye götürün.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir