Verem Nedir? Verem Savaş Haftası Ne Zaman?

verem-belirtileriİnsan sağlığını tehdit eden en tehlikeli hastalıklardan biri de veremdir. Verem halk arasında kötü çağrışımını azaltmak için ince hastalık olarak adlandırılırken tıp dilinde vereme tüberküloz adı verilir. Verem mikrobu oldukça tehlikeli bir mikrop olmakla  birlikte günümüzde verem tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Her hastalıkta olduğu gibi verem hastalığında da hastalığın erken teşhisi çok önemlidir.

Verem mikrobu Alman doktor Robert Koch tarafından bulunmuştur. Vücuda solunum ve sindirim yoluyla giren verem erken teşhis edilmediği taktirde çok büyük sorunlara hatta ölüme bile sebebiyet verebilir. 1947 yılından bu yana Bakanlar Kurulu kararıyla 3-9 Ocak tarihlerini kapsayan hafta Veremle Savaş Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu hafta boyunca toplumda ve okullarda etkinlikler düzenlenmekte insanlar ve öğrenciler verem hastalığı konusunda bilinçlendirilmeye çalışılmaktadır.

Ülkemiz verem hastalığının görüldüğü ülkeler arasında orta sıralarda yer almaktadır. Yapılan çalışmalar doğrultusunda eskiye oranla veremin görülme sıklığı yurdumuzda azalmış olsa da verem hala kontrol edilmesi gereken hastalıklar arasındadır.

VEREMDEN KORUNMA YOLLARI

  • Bulunduğunuz yerlerin havadar olmasına dikkat edin, havasız ortamlarda uzun süre bulunmayın
  • BCG ad verilen verem aşısını yaptırmayı ihmal etmeyin.
  • Beslenmenize dikkat edin.
  • Alkol, sigara gibi bağımlılık yapan maddelerden uzak durun.
  • Veremli hastalardan ve onların eşyalarını kullanmaktan uzak durun.
  • Öksüren insanlara fazla yaklaşmayın.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir