Bilgisayarın Isınmaması İçin Neler Yapılmalı?

notebook-isinmasiHerkesin zaman zaman karşılaştığı ve endişeye düştüğü bir konudur bilgisayarının fazla ısınması. Bu durum hem bizi rahatsız eder hem de bilgisayarınızın uzun ömürlü kullanılamaması adına bir tehdit oluşturur.  Bilgisayarınızda birden fazla programın açık olması hem bilgisayarınızın fazla ısınmasına hem de yavaşlamasına sebep olur. Peki diz üstü bilgisayarın fazla ısınmaması için neler yapılmalıdır, işte size birtakım çözüm önerileri:

  • Günümüzde diz üstü bilgisayarların fazla ısınmasını engellemek için birtakım yeni teknoloji cihazlar üretildi. Bu cihazlar sizin için bir kurtarıcı olabilir. Özellikle oyun oynanan bilgisayarlarda ısınma fazla olur bu durumda mutlaka bir soğutucu kullanılmalıdır.
  • Isınmanın en başta gelen sebeplerinden bir tanesi bilgisayarı yastık, koltuk gibi hava alamayacak bir yere koymaktır. Yapılan bu hata fanın hava ile temasını keserek bilgisayarınızın fazla ısınmasına sebep olur. Siz de bilgisayarınızın ısınmaması için bu yanlış uygulamadan kaçınmalısınız.
  • Yapılan bir diğer hata bilgisayarı şarja takılı şekilde kullanmaktır. Şarj olan pilin ısınarak bilgisayarın da ısınmasına sebep olur. Bilgisayarınızı illa ki şarjda kullanacaksanız mutlaka pilini çıkarmalısınız.
  • Bilgisayarınızdan hava çıkışı olan yerde fan vardır. Ara ara bilgisayarınızın fanını temizlerseniz ısınmanın önüne geçebilirsiniz.
  • Diz üstü bilgisayarınızı mutlaka masa gibi sert bir zemin zerinde kullanın böylelikle ısınma sorunu azalacaktır.

Bu yöntemleri uyguladığınız halde bilgisayarınızın ısınması devam ettiği taktirde mutlaka cihazınızı bir servise göstermelisiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir