Antibiyotiklerin Yan Etkileri

anti1Antibiyotikler yararlı etkilerinin yanı sıra yan etkileri de bulunan ilaçlardır ve antibiyotik kullanırken oldukça bilinçli hareket etmek gerekir. Gerek kendimizde gerek çocuklarımızda antibiyotik kullanırken dikkat etmek gereken birtakım durumlar vardır. Peki antibiyotik kullanırken nelere dikkat etmek gerekir? İşte antibiyotiklerin en sık rastlanan yan etkileri:

  • Antibiyotiklerin bilinen en önemli yan etkilerinden birisi ishaldir. Antibiyotik kullanırken her dört kişiden birinde ishal görülebilir.
  • Bir diğer yan etki alerjik cilt döküntüleri olarak bilinir. Çocuklarda viral enfeksiyonlar da döküntüye sebep olacağından böyle bir döküntü durumunda hastalıktan mı yoksa antibiyotikten mi kaynaklandığı mutlaka bir hekim tarafından saptanmalı, gerekli görüldüğü takdirde antibiyotik kullanılmaya devam edilmelidir. 
  • Antibiyotikler vücuttaki bakterileri yok eder bu da vücuttaki mantarları çoğaltır. Böyle bir durumda pamukçuk ya da bez bölgesinde pişikler gibi yan etkiler ortaya çıkabilir.
  • Damar yoluyla vücuda alınan antibiyotikler yüksek ateşe sebep olabilir.
  • Bununla birlikte antibiyotik kullanımında nadir de olsa hayati enfeksiyonlar ve hipersensitivite reaksiyonları ortaya çıkabilir.

Antibiyotik kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

Birçok yan etkisi bulunan antibiyotikler öncelikle doktor tavsiyesi ile kullanılmalı, olumsuz bir etki ile karşılaşıldığında mutlaka bir hekime danışılmalıdır. Bununla birlikte antibiyotikler uygun zamanda ve uygun dozda alınmalı ve saklama koşullarına dikkat edilmelidir. Antibiyotik kullanan kişi yoğurt, kefir gibi gıdalarla probiyotik alımını artırarak antibiyotiklere karşı önlem almalıdır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir