Çevre Kirliliği İle İlgili Kompozisyon

kirli-havaİnsanların hayatları boyunca yaşamlarını devam ettirdikleri ve her zaman etkileşim halinde bulundukları sosyal, fiziksel, biyolojik ve ekonomik ortama çevre adı verilir. Hiçbir insan çevreden bağımsız değildir. Herkes hayatı boyunca çevre ile etkileşim halindedir. Her insan çevreden etkilendiği gibi çevreyi de etkiler. Bu etkileşim hem olumlu hem olumsuz yönde gerçekleşebilir.

Dünyada var olan bitkiler, hayvanlar ve insanlar çevrenin doğal unsurlarıdır. Bu unsurlardan herhangi birinin zarar görmesi çevreye de zarar verir ve doğal dengeyi bozar. Doğal dengenin bozulması ise çevrede yaşayan tüm canlılara zarar verir hatta bu canlıların zamanla yaşamlarının bile tehlikeye girmesine sebep olur.

Çevrenin doğal dengesinin korunmasına en çok ihtiyacı olan canlılar insanlar olduğu halde maalesef ki çevreye en fazla zarar veren canlılar da insanlardır. Çevre kirliliği dünyamızı en çok tehdit eden unsurlardandır bu nedenle tüm insanların çevrenin korunması noktasında duyarlı olmaları gerekir. Bu konuda toplum bilinçlendirilmeli ve sağlıklı yarınlar için temiz bir çevrenin gerekliliği okullarda ve toplumda sıkça yinelenmelidir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir