Komşuda Kriz Akıl Hastanelerini de Vurdu

akil1Yaşadığı ekonomik krizin ardından birçok önlem alan Yunanistan hükumeti şimdi de akıl hastanelerini kapatmaya hazırlanıyor. Yapılan açıklamaya göre 2014 başından itibaren Atina’da Dromokaition ve Dafni akıl hastaneleri kapatılmaya hazırlanıyor.

2014 yılında Selanik’teki akıl hastanesinin de kapatılması planlanıyor. Akıl hastaları önümüzdeki yıldan itibaren ya devlet hastanelerinde kurulan psikiyatri kliniklerinde ya da sivil toplum örgütleri tarafından oluşturulan psikiyatri evlerinde tedavi görecek.

AB’de sadece akıl hastaları için oluşturulan hastanelerin bulunmadığını vurgulayan yetkililer bu sebeple AB tarafından para cezasına çarptırıldıklarını vurguluyor. Akıl hastanesi çalışanları ise yıllardır burada kalan hastaların kimselerinin olmadığını bu hastanelerin kapatılması durumunda akıl hastalarının sokaklarda kalacağından endişe ettiklerini belirtiyor. Hastanelerin kapatılmasını protesto eden hastane çalışanları hastane önüne sembolik bir duvar ördüler.

Sadece dört yıllık ekonomik kriz döneminde Dromokaition akıl hastanesine yirmi beş bin kişi başvurdu. Hastanede uzun süredir tedavi gören iki yüz civarında ağır ruh hastası bulunuyor.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir