Çipli Kimlik Kartları Geliyor

Yapılan yeni düzenleme ile  birlikte 2014 yılının başından itibaren çipli kimlik kartları dağıtılmaya başlanacak. Çipli kimlik kartları ile vatandaşların mevcut kart yükünden kurtulmaları hedefleniyor. Peki bu kartları nereden alacağız, ne kadar para ödeyeceğiz, bu kartlar ne işe yarayacak? İşte çipli kimlik kartları ile ilgili merak edilen soruların cevabı:

2014 yılından itibaren nüfus müdürlükleri tarafından dağıtılmaya başlanacak olan çipli kimlik kartları için vatandaş kişi başı 18 TL ücret ödeyecek. Hem seyahat belgesi hem de e-imza olarak geçerli olacak çipli kimlik kartlarının geçerlilik süresi yapılan açıklamaya göre on yıl olacak. Çipli kimlik kartları 2014 yılının Ocak ayından itibaren dağıtılmaya başlanacak. Yeni uygulamanın vatandaşlara birçok kolaylık sağlaması bekleniyor. Vatandaşlar bu kartlar sayesinde vize istemeyen ülkelere giriş yapabilecek.

Çipli kartlarda, vatandaşların banka hesap numaralarının, ehliyet, maaş ve sağlık bilgilerinin yer aldığı şifreli bir çip bulunacak. Kimliklerin üzerinde 1 GB’ye kadar veri depolanabilecek.

Bakanlar Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre çipli kimlik kartlarının dağıtımının tamamlanması üç yılı bulacak.

Çipli kimlik kartın örnek görüntüsünün aşağıdaki gibi olması öngörülüyor.

cipli-kimlik-karti

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir