İdeal Uyku Düzeni Nasıl Olmalı

uyku1İdeal uyku düzeninin nasıl olması gerektiği hakkındaki araştırmalar bunun için insanın fizyolojik yapısını incelemek gerektiğini gösteriyor. Yapılan araştırmalara göre insan bedeni uyku düzeni konusunda günde iki defa uyuyup uyanmaya programlanmış durumda. Özelikle Akdeniz insanlarında bu kural daha da net ortaya çıkıyor.

İnsanın uykuya eğilimli olduğu saatler ilk olarak öğleden sonra 13.00-14.00 saatlerinde. İkinci uyku hali ise insana özellikle sabaha karşı geliyor. Bunlar insanın en çok uyuma isteği duyduğu saatler olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle ideal uykuyu yakalamak için bu saatlerde uyuyor olmak gerekiyor. İdeal uyku konusunda ikinci bir özellik baykuş ya da tavuk uykusu olarak karşımıza çıkıyor. Kimi insanlar baykuş gibi uyurken kimileri ise tavuk gibi uykuya dalıyor.

Baykuş tipi uyku geç yatıp geç kalkan insanlara ait olan uyku düzeni. Erken yatıp erken kalkan insanlar ise tavuk tipi uyuyan insanlar olarak niteleniyor. Bu özellik genetik olmakla beraber insanlar bu düzeni değiştiremiyor.

İdeal uykuyu yakalayabilmek için uyku kalitesinin de çok önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar kaliteli bir uyku için mevcut olan stres ve olumsuzluklardan uzak durmak gerektiğini belirtiyorlar.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir