Çocukları Bulaşıcı Hastalıklardan Koruma Yolları

bulasici1Havaların soğuması ile birlikte hastalıklar kol gezmeye başladı. Özellikle çocuklar okul, kreş gibi kalabalık ortamlarda bulaşıcı hastalıklarla her an karşı karşıya geliyor. Yetişkinlere göre daha zayıf bağışıklık sistemine sahip olan çocuklar kolayca hastalık kapabiliyor, bulaşıcı hastalıklardan etkilenebiliyor. Peki çocukların bu hastalıklardan korunması için bize üşenler nedir, çocuklarımızı bulaşıcı hastalıklardan nasıl koruyabiliriz?

Çocukların hastalıklardan korunması için dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar beslenme hijyen. Günlük hayatımızda çocuklarımızın dengeli beslenmesine özen göstermeli ve onlara hijyen kurallarını öğretmeliyiz.

Bulaşıcı hastalıkların başında suçiçeği ve sarılık gibi hastalıklar gelmektedir. Bu hastalıklar çocuğa dışkı ve ağız yolu ile bulaşırlar. Bu nedenle salgının görüldüğü ortamlardan çocuklarımızı uzak tutmalı, çocuğun ellerini sık sık yıkamasını sağlamalıyız. Diğer çocuklarla yakın temasa geçmemeleri konusunda çocuğumuzu uyarmalı ve kontrol altında tutmalıyız. Sağlıklı beslenme ve el temizliğine dikkat etme yoluyla çocuklarımızın bu hastalıklardan korunması mümkündür.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir