Kadın ve Erkek Beyninin Farklılıkları

kadinerkek1Yapılan bilimsel araştırmalar kadın ve erkek beyninin farklı çalıştığını göstermektedir. Independent gazetesinin yapmış olduğu araştırmaya göre erkeklerin beyinlerinin aynı lobda ön ve arkaya doğru çalıştığı, kadınların beyinlerinin ise sağ ve sol loblar arasında bir taraftan diğer tarafa doğru çalıştığı bulgusuna ulaşılmıştır.

Yapılan araştırma erkeklerin yön bulma, kas kontrolü gibi yetilerinin gelişmiş olmasını ve kadınların ön sezi ve hafıza gibi konularda yetenekli olmalarını açıklayacak bilimsel verilere dayanıyor. Toplam 949 kişi arasında yapılan araştırma daha önce psikolojik olarak kadın erkek davranışları arasındaki farklılıkları ilk defa fiziksel özelliklere dayandırıyor.

Yapılan araştırma kadın ve erkeklerin zihinsel süreçlerde beyinlerinin farklı loblarını farklı şekillerde kullandıklarını göstermektedir. Söz konusu araştırma doğrultusunda kadınların sağ ve sol beyin loblarını kullanmaları onların mantık ve önsezi açısından yetenekli olmalarını açıklar durumda. Kadınlar buna bağlı olarak bir kelime veya  birinin yüzünü  hatırlamak, empati yeteneğinin ölçüldüğü sosyal idrak  testleri ve  duygusal zeka konularında erkeklerden çok daha başarılı.

Yapılan araştırmanın cinsiyet farkına bağlı olarak ortaya çıkan ruh ve sinir hastalıklarına da ışık tutacağı uzmanlar tarafından tahmin ediliyor.

 

One Response
  1. 18 Ekim 2014

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir