Meme Kanseri Nedir, Nasıl Teşhis Edilir

memekanseri1Meme kanseri günümüzde sıklıkla görülen hastalıklardan biridir. Oldukça korkulan bir hastalık olmasına rağmen meme kanseri erken teşhis ve tedavi edilmesi halinde tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.

Meme içerisinde bulunan süt bezlerinde ve bu sütü meme ucuna taşıyan kanallarda istemsizce çoğalan hücreler meme kanserine sebep olur. Bu hücreler zamanla bütün vücuda yayılır. Bu hastalık özellikle risk grubu içindeki kadınlarda çokça görülür. Ancak uzmanlar risk grubunda olunmasa bile mutlaka altı ayda bir meme tedavisi yaptırılması gerektiği konusunda kadınları uyarmaktadır.

Hastalığın belirtileri her kadında farklı olabilmektedir. Özellikle 50 yaş üstü kadınlarda daha sık rastlanan bir hastalıktır. Ailesinde meme kanseri bulunan kadınlar yüksek risk grubunun içinde yer almaktadır.

Memem kanserinde kadınların ilk çocuklarını doğurma yaşı da çok önemlidir. İlk çocuklarını otuz yaşının üstünde doğuran kadınlar da yüksek risk grubu içinde yer almaktadır. Ayrıca her gün alkol alan kadınlarda meme kanserine yakalanma riski daha yüksektir.

Erken yaşta regl olanlar ve geç menopoza girenler de risk grubu içindedir.

Sağlıklı beslenme, ideal kiloyu koruma,yapılan egzersiz ve kontrollerle meme kanseri riskini azaltabilirsiniz.

Her kadın ayda en az bir defa dokunarak meme kontrolü yapmalıdır. Memede akıntı, renk değişikliği, meme ucunda içeri çekilme gibi durumlarda mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir