Şeker Hastalığı Nedir

sekerhastaligi1Şeker hastalığı çağımızın en yaygın hastalıklarının başında gelmektedir. Hastalık kalıtsal olduğu kadar çevresel faktörlere de dayanmaktadır. Kandaki şeker oranının yükselmesinden kaynaklanan hastalık pankreasın işlevinin bozulmasına bağlıdır. Pankreas vücudumuza insülin denilen hormonu salgılar.

Vücutta insülin salgılanmaması ya da yetersiz kaldığı durumlarda bu hormon hücrelere geçemez ve kanda depolanmaya başlar. Böylece kanda fazla miktarda insülin depolanır ve bu fazla şeker hücrelerin bozulmasına sebep olur. Bu şeker başta damarlar olmak üzere kalp, böbrek, beyin gibi organlarımıza zarar vermeye başlar.

Kanda depolanan fazla şeker bir süre sonra idrara geçer ve idrardaki şeker miktarını artırmaya başlar. İdrara çok fazla çıkmak şeker hastalığının belirtilerinden bir tanesidir.  Fazla yemek yemek, yaraların geç iyileşmesi, halsizlik, bulanık görmek de şeker hastalığının diğer belirtilerindendir.

Yaşlı insanlar, kalıtıma bağlı olarak ailesinde şeker hastalığı bulunanlar, aşırı hareketsiz insanlar, tansiyon hastaları, fazla kiloya sahip olanlar şeker hastalığı risk grubu içindedir. Şeker hastalığı risk grubu içinde bulunanlara hastanelerde kan ve idrar testi yaptırarak bu hastalığın teşhisini yaptırabilirler. Nefesi aseton gibi kokanlar risk grubu içinde bulunan hastalardır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir