Çizgi Film Nasıl Yapılır

cizgi13D animasyon çizilen resimlerin ve görüntülerin arka arkaya hızlı bir şekilde gösterilmesiyle elde edilen görüntüdür. Geçmişte animasyonlar kağıda çizilen resimlerin arka arkaya gösterilmesi veya bir çemberin içinde döndürülmesi ile elde edilirken günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte çok daha modern yöntemlerle uygulanmaya başlamıştır.

Gelişen teknoloji günümüzde hem vektör hem piksel tabanlı animasyonların hazırlanmasına imkan sağlamaktadır.2D animasyonlarda saniyede 12animasyon gösterilir. Limited animasyonlarda ise daha az kare gösterilir. Animasyon filmlerinde sırasıyla karakter tasarımı ve ardından senaryonun storyboard çalışması ve en son layout çalışması yapılır. Profesyonel bir animasyon çalışmasında bu aşamalar kesinlikle atlanmamalıdır. Zamanımızda animasyon teknikleri hayal gücü ile sınırlı olmakla birlikte en fazla kullanılan teknikler  3D, 2D, stop motion, cut-out olarak bilinmektedir.
3D Animasyon

Özel teknikler kullanılarak hazırlanan 3D animasyonlar günümüzde bilgisayar teknolojisi aracılığıyla yapılmaktadır. Bu işlemler animatör olarak adlandırılan kişiler tarafından yapılmaktadır. Başlangıçta üç boyutlu vektörel çizgiler kullanarak üz boyutlu modeller oluşturan animatörler ardından renklendirme işlemini gerçekleştirir. Buna modellemenin ardından dokulandırma yapmak denir. Canlılarla ilgili animasyonlarda animatör ilk önce iskeleti oluşturur. Bu işlem daha sonra canlıların hareket ettirilmesini sağlar. Bu üç boyutlu vektörel yapının gerçeklik kazanması için ardından ışıklandırma sanal kamera oluşturulur. Bu aşamanın ardından  bilgisayar yazılımı vektörel bilgileri, matematik  algoritmaları ile birleştirilerek 2 boyutlu piksellerden meydana gelen resimler çizilir. Bu aşamada gelişen teknoloji ile birlikte gerçek hayattakinden uzak çizimler için birçok yeni yazılım geliştirilmiştir.

Günümüzde 3D Animasyonlardan, medikal  sunumlarda, mimari görselleştirmede,  bilgisayar oyunlarında, sinema filmlerinde ve bunun gibi birçok alanda yararlanılmaktadır. Bazı uzun metrajlı filmler de baştan sona 3D animasyon  tekniği ile  hazırlanmaktadır. Toy Story (1995) adlı film bunların ilkidir.

3ds Max, Cinema 4D , Houdini,  Maya ve Lightwave; 3 boyutlu animasyonların  hazırlanmasında karşımıza çıkan yazılımlardan bazılarıdır. .

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir