Enerji Tasarrufu ile İlgili Kompozisyon

enerji1Herkesin hayatını devam ettirebilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır. Enerji birtakım hayati fonksiyonlarımızı yerine getirebilmemiz için ihtiyaç duyduğumuz temel güç kaynağıdır. Bu güç kaynağı çeşitli yollarla elde edilebilmekle birlikte aşırı ve gereksiz yere tüketilmesi hem insanları hem de çevreyi olumsuz yönde etkilemektedir.

Enerji tasarrufu yapmak her insanın temel vazifelerindendir. Çünkü günlük hayatta birçok işimize yarayan enerji ve enerji kaynakları sınırsız değildir. Bu kaynakların da bir sınırı vardır ve bir gün tükenebilir. Enerji kaynaklarının tükenmesi insanlığı ve dünyayı tehdit edebilecek bir önem taşır. Bu nedenle hayatımızı devam ettirirken enerji tasarrufu yapmaya dikkat etmeliyiz. Boşa yanan bir lambayı söndürmek, işimize giderken toplu taşıma araçlarını kullanmak, kullanmadığımız teknolojik aletleri kapalı konumda bulundurmak gibi önlemler enerji tasarrufu yapma yollarından bazılarıdır. Boş yere tüketilen enerji hem çevreye hem de dolaylı olarak insanlara büyük zarar verir. Enerjinin boşa tüketilmesi küresel ısınmayı artırarak dünyamızı da tehdit altına sokar. Enerji ihtiyaçlarımızı karşılarken günlük hayatımızda geri dönüşümlü ürünler kullanmaya, üretilebilir enerji kaynaklarına yönelmeye dikkat etmeliyiz.

Boşa akıtılan sular, gereksiz yere tüketilen ürünler, ihtiyaç olmadığı halde yakılan lambalar çevreye olduğu kadar bütçemize de zarar verir. Boş yere ödenen paralar yıllık olarak hesaplandığında karşımıza çıkan rakamlar hiç de azımsanacak gibi değildir. Bu paralar öncelikle bizim bütçemizi sarsarken dolaylı olarak milli servete de zarar verir. Bu nedenle boş yere tüketilen enerjinin ortaya çıkardığı olumsuz durumlardan kurtulmak için enerji tüketimimizde tasarrufa dikkat etmemiz gerekmektedir.

 

One Response
  1. 9 Aralık 2015

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir