Anestezi Nedir? Riskleri Nelerdir?

anestezi1Latince olumsuzluk eki olan ‘an’ ve ‘estezi’ yani duygu anlamına gelen kökten oluşan bu kelime duyguların geçici olarak ortadan kaldırılması anlamına gelir. Anestezi, ameliyat ve sünnet gibi küçük operasyonlar sırasında hastanın acısını ve tedirginliğini en aza indirgemek için kullanılır. Bu işlemi yapan kişiler bu konu hakkında eğitim almış uzman kişiler olmalıdır.

İki tür anestezi vardır, genel ve bölgesel anestezi olmak üzere. Genel anestezi içlerinde en yaygın olanıdır.Bu uygulamada hasta tamamen uyutulur. Bölgesel anestezide ise sadece ameliyat yapılacak bölge hisssizleştirilir.Ancak şunu da belirtmek gerekir ki çok nadir de olsa anesteziye rağmen ameliyat sırasında acı hissettiğini söyleyen hastalar da yok değil.

Peki anestezinin hasta açısından risk teşkil eden bir durumu var mıdır? Aslında 1980 yılına kadar anesteziden dolayı hayatını kaybeden hastaların sayısı oldukça fazla idi. Fakat günümüz teknolojisi ile bu sayı minimuma inmiş durumda. Anestezi sırasında görülebilen bazı riskler ise boğaz ağrısı, ses kısıklığı, bulantı, kusma, nabız artışında azalma ya da artmadır. Daha az görülen riskler arasında ise boyun ağrısı, dudak,dil,diş ve boğaz hasarı,alerji ve sinir hasarı, ses teller ve yemek borusunun hasar görmesi var.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir