Uyku Apnesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

uykuapnesi1Uyku, bedenin kendini yenilediği yaşamsal bir gerekliliktir. Uyku ihtiyacı kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte uyku düzeninin bozukluğu önemli ve ciddi bir hastalık olan uyku apnesine işaret ediyor olabilir.Uyku sırasında solunumun duraklamasından kaynaklanan ve uyku düzeninin bozulmasına sebep olan bu hastalığı kişinin kendisinin fark etmesi güçtür.Genellikle hastalık belirtilerini kişinin birlikte yaşadığı insanlar fark eder. Bu belirtiler arasında;

 

Uyku süresince ani solunum duraklamaları,Çok gürültülü horlamalar,

Iç çekmeler ve terleme vardır. Uyku apnesi tedavi edilmediği taktirde düzensiz kalp atışları,kalp büyümesi, yüksek tansiyon,aşırı yorgunluk ve gündüz uyuklamaları,kontrol edilemeyen şişmanlama ve aşırı sinirlilik gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açar.

Eğer uyku apnesi hastalığına yakalandığınızı düşünüyorsanız,mutlaka bir kulak- burun- boğaz doktoruna görünmeniz gerek. Uyku apnesinin cerrehi veya ilaç ile tedavisinin olmamasıyla birlikte en etkili tedavinin hava basıncı uygulamasıyla yapılan CPAP (Continous Positive Airway Pressure) cihazıyla yapılan tedavi olduğu bilinmektedir. Bu tedaviyle uyku sonrasında kapanan üst hava yolları açık tutulur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir