Birlikte Yaşama ve Kardeşlik ile İlgili Kompozisyon

kardeslik1İnsanoğlu yapısı gereği diğer insanlarla etkileşim halindedir. Gerek bireysel gerekse toplumsal hayatımızda her zaman diğer insanlarla etkileşim halinde olmak zorundayız. Bu etkileşim sonucunda toplumun diğer bireyleriyle olan iletişimimize dikkat etmeliyiz. Bu iletişimi karşılıklı saygı ve sevgi çerçevesinde yürütebilirsek hem sağlıklı bireyler hem de sağlıklı toplumlar ortaya çıkacaktır.

Toplum içindeki kardeşlik sadece kan bağı ile birbirine bağlı olmak değildir. Bu kardeşlik diğer bireylerle uyum içinde yaşamayı, karşılıklı sevgi ve saygıyı içinde barındırır. Bu nedenle tüm insanlar huzurlu bir toplum için birbirine hoşgörü ile yaklaşmalı birbirlerinden hoşgörü ve anlayışı eksik etmemelidirler. Son zamanlarda özellikle büyük şehirlerde insanlar zorlu hayat mücadelesi sebebiyle birbirlerine karşı olan hoşgörülerini kaybetmeye başlamışlardır. Bu hem insanlık için üzücü bir durumdur hem de böyle bir dünya gerçekten yaşanmaz bir yer haline gelmektedir. Sokakta gördüğümüz yardıma muhtaç insanlara yardım etmemek, yaşlılara yardımdan uzak durmak insan olmanın erdemlerine yakışmayan davranışlardır.

İnsanoğlu madem ki diğer insanlarla iç içe yaşamak, birbiri ile etkileşim halinde olmak zorundadır öyleyse bu gerekliliği sevgi, saygı ve huzur çerçevesinde şekillendirmek gerekir. Otobüste yaşlı ve hamilelere yer vermek, toplum olarak ortak acılara üzülmek, ortak sevinçlere sevinmek birlikte yaşamanın gereklerinden bazılarıdır. Toplum içinde herkes kendini birbirinin yerine koymalı ve empati kurarak hareket etmelidir. Böyle bir dünya cennetten farksız olur ve insan hayatından zevk alarak yaşamını sürdürür. O halde dünyayı cehenneme çevirmemek için toplum olarak el ele tutuşmalı ve kardeş gibi sevgi ve saygı çerçevesinde yaşamalıyız. Tekrardan hatırlatmak gerekir ki kardeşlik sadece kan bağı değildir, dünyadaki insanların kardeşliği evrensel huzuru yakalamak için gereklidir.

4 Yorum
  1. 19 Şubat 2014
  2. 9 Nisan 2015
  3. 6 Kasım 2015
  4. 4 Ocak 2017

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir