Evinde Yaşlılara Bakanlara Emeklilik Hakkı

emekli12014 yılı yenilikleri ile birlikte geldi. En çok ses getirecek yeniliklerden biri de evde bakıma muhtaç olan yaşlılara bakan 400 bin kişiye emeklilik hakkının doğması. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı evinde yaşlılara bakanlara bakım ücreti altında asgari ücret tutarında bakım aylığı vermekte. Evinde bakıma muhtaç bir yaşlının bulunması sebebiyle işe gidemeyenlere ve hiçbir geliri bulunmayanlara devlet maaş bağlayarak sosyal devlet anlayışını sürdürmektedir.

Yeni tasarıya göre devlet bu kişilerin emekli de olabilmeleri için bir çalışma başlattı. Ancak sayıları 400 bini bulan bu kişlerin primlerini kendileri mi ödeyecekleri yoksa bu primlerin devlet tarafından mı ödeneceği henüz belli değil. Bize göre zaten dar gelirli olan bu kişlere bir de prim parası yüklenmemelidir.

Söz konusu durumda evde yaşlılara bakanlara ne kadar emekli aylığı bağlanacağı ya da bu kişiler için ne kadar prim ödeneceği henüz kesinlik kazanmamakla birlikte konu ile ilgili bier gelişme olduğunda buradan sizlere duyurulacaktır.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir