Kış Aylarında Tüketilmesi Gereken Yiyecekler

kisayi1Kış aylarında enfeksiyonlardan uzak durmak ve bağışıklık sistemini güçlü tutmak çok önemli.Kış aylarını zinde ve sağlıklı geçirmenin yolu elbetteki beslenmemizden geçiyor.Peki bu soğuk günlerde neler yiyerek kendimizi hastalıklara karşı koruyabiliriz?

Portakal (bakınız : Portakalın faydaları), mandalina, greyfurt ve nar sayesinde özellikle kış aylarında gerekli olan A,C ve E vitaminlerini vücudunuza kazandırabilirsiniz. Meyvenin önemli olduğu kadar sebzelerin de beslenmemiz açısından ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu biliyoruz. Kışın bol bol ıspanak,pazı, lahana, karnıbahar,sarımsak,havuç, kereviz ve turp tüketin.

Herşey vaktinde güzel diye bir söz vardır. Şimdi kış ayında olsanız bile yaz sebzeleri hala raflarda. Fakat sera sebzeleri elbetteki tarlasında güneşin kızarttığı sebzelerin yerini hem lezzet hem de besleyicilik açısından tutmuyor. En iyisi işinizi şansa bırakmamak ve yaz ayı boyunca taze yaz sebzelerini salça,turşu,sos yaparak veya dondurucuya koyarak kış ayını bol seçenekli ve sağlıklı yiyecekler yiyerek geçirmek.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir