Rezene Çayının Faydaları

rezene1Rezene küçük ve sert bir yapıya sahip olan ezildiğinde anasonu andıran ve kendine has kokusu olan meyvelerden oluşan bir bitki çeşitidir. Ülkemizde Batı ve Güney Anadolu’da tarımı yapılan rezenenin Batı Anadolu’ya gittiğinizde ‘arapsaçı’ olarak adlandırıldığını duyabilirsiniz. Rezenenin kullanımı oldukça yaygın. Çeşni ve baharat olarak kullanılabildiği gibi çay olarak da tüketilebiliyor.

Rezenenin faydaları saymakla bitmiyor. Bir çok derde çare olan rezenenin en büyük özelliği ise çay olarak tüketildiğinde gaz, şişkinlik ve sancı ile ortaya çıkan sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelmesi. Gaz ve sindirim problem yaşayan bebeklere doktorlar rezene çayını öneriyor. Ayrıca ağrılı bir adet dönemi geçiren kadınlar, soğuk algınlığının sebep olduğu öksürükler ve balgamı vücuttan atabilmek için rezene birebir.

Rezenenin diğer bitkiler ile- nane,papatya-anason- karışımları da poşet çaylar halinde piyasa da bulunmakta. Rezenenin içindeki uçucu yağdan dolayı açıkta satılan rezenenin tüketilmesi önerilmiyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir