Türkiye’nin Üçüncü Uzay Yolcusu Kim?

uzaydan-dunya-bakisHollandalı bir firma 2014 yılında uzay yolculuğunu hayata geçirmeye çalışıyor. Bu yolculuk için şimdiden talepleri toplayan firmaya Türkiye’den de üç kişi başvurdu. Hollanda merkezli Space Expedition Cooperation (SXC) firması Türkiye’de uzay biletlerini satan ilk ve tek firma.

2014 yılında uzaya bir yolculuk düzenleyecek olan SCX Lynx Uzay Roketi yolculuğa katılacak olanlara eşsiz bir tecrübe ve adrenalin yaşatacak. Şirket Türkiye dışında on iki ülkede daha uzay yolculuğu bitlerini satıyor.

Türkiye’den bu yolculuğa ilk iki başvuruyu iş kadını Ahu Uysal ve Fenerbahçe Kulübü eski başkanı Ali Şen yapmıştı. Şirket uzaya gidecek üçüncü Türk olarak  Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dedeman ile sözleşme imzaladı. Murat Dedeman dünya genelinde ilk yüz kişide olduğu gibi bu yolculuk için 95 bin Dolar ödedi. 2014’ün ortasında başlayacak olan uçuşlarda sıra önceliği kura ile belirlenecek. Her gün 3-4 kişi uzaya gönderilerek uçuşların birkaç ay içinde tamamlanması bekleniyor.

Söz konusu uçuş esnasında yolcular yerçekimsiz ortamda 5-6 dakika kalarak gezilerini tamamlayacak.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir