Ünlü Şairlerin İntihar Notları

intiharnotlarıÖlüm hiç hoş duygular barındırmaz insanda. Hele ki bu ölüm intiharsa söylenecek pek de bir şey yoktur aslında. Ama intihar  eden kişi söyleyecek çok şeyi olduğu halde söyleyemediği için intihar etmiştir belki de kim bilir? Hele intihar eden kişi bir şairse işte o zaman günümüzde bile hala hatırlanan intihar sözleri bırakılır boş sayfalara. İşte bunlardan bazıları:

Uyku ilacı içerek intihar eden Amerikalı şair Sara Teasdale (1933) kendi dizeleri ile veda etmek istemiştir yakınlarına:

Öldüğümde; üzerimde güneşli Nisan ayı / Yağmurda ıslanmış saçlarını sallarken / Kalbi kırık bir şekilde üzerime kapanmış olsan bile, aldırmamalıyım /Huzur bulmam için, yağmur dalları eğdiğinde / Yapraklı ağaçlarınki gibi bir huzur / Ve senin şimdi olduğundan, daha sessiz ve acımasız olmalıyım

Mutfak dolabından aldığı dezenfektanı içerek hayatına son veren Amerikalı Şair Vachel Lindsay  (4 Aralık 1931) ise hayatına şu sözlerle son verdi:

“Beni haklamaya çalıştılar  fakat ben daha önce davrandım!”

Paris’te tutuklanmadan önce intihar eden Fransız yazar Nicolas-Sebastien Chamfort (1794) şu sözlerle veda etmeyi tercih etti:

“Ve kalbin kırılması ya da kurşuna dönmesi gereken, bu dünyadan göçüyorum.”

Karısına bir not bırakarak dört gün sonra intihar eden Amerikalı yazar Hunter S. Thompson (2005) hayatını futbol sezonuna benzetti:

“Artık maçlar Yok. Bombalar Yok. Yürüyüş Yok. Eğlence Yok. Yüzmek Yok. 67. 50 yaşımı 17 sene geçmiş. İhtiyacım olandan ya da istediğimden 17 daha fazla sene. Sıkıcı. Her zaman bir huysuz oldum. Kimse için eğlenceli değil. 67. Giderek Aç gözlü oluyorsun. Yaşlı haline göre davran. Sakin ol. Hiç Acımayacak.”

Evinin şöminesine kocası için bir intihar notu bırakarak hayata veda eden İngiliz yazar Virginia Woolf (1941) kendini Sussex’te Ouse Nehri’ne atarak intihar ederken şu notu ile tarihe geçti:
“En sevdiğim, yeniden delireceğime eminim. O korkunç zamanların bir yenisini daha aşamayacakmışız gibi hissediyorum. Ve bu kez iyileşmeyeceğim. Gaipten sesler duymaya başladım ve odaklanamıyorum. Bu yüzden en iyisi gibi gözüken şeyi yapıyorum. Bana mümkün olan en büyük mutluluğu yaşattın. Benim için olunabilecek her şeyi oldun. Bu korkunç hastalık çıkıp gelene kadar iki insanın daha mutlu olabileceğini düşünmezdim. Artık daha fazla mücadele edemeyeceğim. Hayatını mahvettiğimi biliyorum, ben olmazsam çalışabilirsin. Çalışacağını biliyorum. Görüyorsun ya, bunu bile düzgün yazamıyorum. Okuyamıyorum. Demek istediğim o ki, hayatımdaki bütün mutluluğu sana borçluyum. Bana karşı son derece sabırlı ve inanılmaz biçimde iyi oldun. Herkesin bunu bilmesini istediğim için söylüyorum. Eğer biri beni kurtarabilecek olsaydı, bu sen olurdun. Senin iyiliğinin kesinliği dışında her şey uçup gitti. Hayatını mahvetmeye daha fazla devam edemem. İki insanın bizim olduğumuzdan daha mutlu olabileceğini düşünmüyorum.”

Aşırı dozda kloroform alarak intihar eden Amerikalı yazar Charlotte Perkins Gilman (1934) şu sözleri ile ölme hakkını savundu:

“İnsan artık bir işe yaramadığında, kaçınılmaz ve yakın bir ölümden emin olduğunda, yavaş ve feci bir ölüm yerine hızlı ve kolay bir ölüm seçmek en basit insan haklarından biridir. Kloroformu kansere tercih ettim.”

İntihar olaylarının en ilginci 1974 yılında Amerika’da yaşandı Amerikalı gazeteci yazar Chris Chubbuck  şu sözlerini söyledikten sonra kendini canlı yayında vurdu:

“Ve şimdi, Kanal 40’ın size her zaman en son şiddet olaylarını sunduğu yayın politikasına bağlı kalarak, canlı renklerle bir ilki daha göstermek üzereyiz – bir intihar girişimi.”

Fransız yazar Romain Gary(1980) eşinin ölümünün ardından şu notu kaleme alarak eşine olan sadakatini kanıtladı:

“Çok eğlendim, hoşça  kalın ve teşekkürler!”

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir