Bağışıklık Sistemini Hangi Çaylar Güçlendiriyor?

bagisikliksistemi1Mevsim geçişlerinde ve özellikle kış aylarında hastalıklardan korunmanın ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin yolu doğadan geçiyor. Hazırlayacağınız bir fincan bitki çayı ile bu kışı zinde ve hastalıklardan uzak geçirebilirsiiz. Peki hangi çaylar bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili?

 

İşte cevapları:

 

  •  Ihlamur bağışıklığı güçlendiren önemli bir bitki. Çünkü ıhlamurun içerisindeki bileşenlerin iltihap giderici ve ağrı kesici bir özelliği var. Ihlamurun öksürüğe iyi geldiği de bilinenler arasında.
  • Üst solunum yollarınızda bir sorununuz varsa çözümünüz ekinezya olabilir. Ekineyza soğuk algınlığı ile savaşan bir bitki çeşidi. Yapılan çalışmalar ekinezyanın üst solunum yollarındaki virüsleri öldürdüğünü göstermiştir.
  • Bir başka ağız ve boğaz iltihaplarına iyi gelen bitki ise Adaçayı. Prof.Dr.Erdem Yeşilada’ya göre yapılan bir klinik çalışmada adaçayı ile ekinezya birlikte kullanıldığında bu karışımın dezenfektan gargaradan daha etkili olduğu ortaya çıkmış.
  • Ve son olarak zencefil. Diğerleri gibi zencefilin de kuvvetli iltihap giderici özelliği bulunmakta.

Ufak bir hatırlatma: Siz siz olun istenmeyen durumlarla karşılaşmamak adına bu bitkileri uzmanların önerileriyle kullanın. Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir